İstanbul Arazi Fiyatları New York'u Bile Geride Bıraktı

İstanbul'da inşaat yapan şirketleri en çok zorlayan konuların başında yer alan yüksek arsa maliyetleri rekor kırmaya devam ediyor.
İstanbul Arazi Fiyatları New York'u Bile Geride Bıraktı

İstanbul'da inşaat yapan şirketleri en çok zorlayan konuların başında yer alan yüksek arsa maliyetleri rekor kırmaya devam ediyor. İstanbul'da yer alan arsa fiyatları hakkında yorumlarda bulunan NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur şu anda pek çok bölgede yer alan arsa fiyatlarının New York, Londra ve Paris'ten daha pahalı olduğunu iddia etti.

Arsa Fiyatları İstanbul'da Dar Gelirlinin Konut Sahibi Olmasını Zorlaştırıyor

Timur yapmış olduğu açıklamada New York'ta arsanın evin satış fiyatına oranının yüzde 30 sınırında yer aldığını söylerken İstanbul'da ise aynı oranın yüzde 50 - 60 bandında bulunduğunu dile getirdi. Bu yüksek oran ne yazık ki toplu konut üreticilerinin dar gelirli vatandaşlara hitap edecek konut projeleri üretmesini engelliyor. Yani yükselen arsa maliyetleri İstanbul'da dar gelirli vatandaşın ev sahibi olma şansını günden güne azaltıyor.

İstanbul Arazi Fiyatları New York'u Bile Geride Bıraktı

KİPTAŞ ve TOKİ Kendi Arsalarını Kullanıyor

İstanbul'da ucuz konut üretimini şu anda TOKİ ve KİPTAŞ karşılıyor. Ancak bu iki kurumda kendi arsalarını kullandığı için inşaat maliyetlerini düşürüyor. Hükümetin bu noktada inşaat şirketlerinin önünü açmak için atabileceği en etkili adım ise mülkiyeti kendisine ait olan arsaları uygun fiyatlarla konut projeleri üretmek için satması olacağını belirten Timur "Burada yapılacak model, devlet uygun fiyata arsaları tahsis edecek. Sonra ihaleye çıkıp müteahhitlere de "şu fiyatın üzerine konut satılamayacak" diyecek.

Herkes daha düşük fiyata nasıl satarım diye düşünmeye başlayacak. Hem bu kesim için arsa üretilmiş hem de fiyat baremi olduğu için doğru fiyata konut üretilmiş olacak. Türkiye'de 250 bin kayıtlı müteahhit var. Avrupa'da ise 7 bin müteahhit var. Böyle yaparsak müteahhitler dar gelirliye de yöneleceği için orta ve üst gelire üretim hafiflemiş olacak. Yeni bir alan ortaya çıkacak. Her iki tarafı da dengelemiş olacağız." dedi.

Mega Projeler İstanbul'da Arsa Fiyatlarını Uçurdu

İstanbul'da gerçekleştirilen dev projeler yakınında bulunan arsa fiyatlarını rekor seviyelere taşırken bazı bölgelerde arsa fiyatları milyon dolarlarla ifade edilmeye başlandı. Yaşanan rekor artış nedeni ile müteahhitler proje üretecek arsa bulmakta zorlanırken, yüksek maliyet ultra lüks konut projeleri üretilmesini zorunlu kılıyor. Kaynak: emlak365.com