İstanbul Ofis Piyasası Kan Kaybetmeye Devam Ediyor, Her 4 Ofisten Biri Boş!

Türkiye'de hizmet veren tüm büyük şirketlerin merkez ofislerine ev sahipliği yapan İstanbul yeni ofis projeleri ile arz oluşturmaya devam ediyor.
İstanbul Ofis Piyasası Kan Kaybetmeye Devam Ediyor, Her 4 Ofisten Biri Boş!

Türkiye'de hizmet veren tüm büyük şirketlerin merkez ofislerine ev sahipliği yapan İstanbul yeni ofis projeleri ile arz oluşturmaya devam ediyor. Ancak açıklanan son verilere göre ofislerdeki doluluk oranı gittikçe düşüyor.

Toplam Ofis Sayısının Yüzde 24'ü Boş

Cushman & Wakefield tarafından yapılan araştırma verilerine göre İstanbul'da kullanıma sunulan nitelikli ofislerin yüzde 24,03'lük bölümünün boş olduğu görüldü. Konu hakkında açıklamalarda bulunan ve araştırma verilerinin sonuçlarını değerlendiren Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden şu anda İstanbul'da kullanıma sunulan her nitelikli 4 ofisten birinin boş olduğunu belirtti.

En Fazla Nitelikli Ofis İstanbul Avrupa Yakasında Yer Alıyor

Gönden yapmış oldukları araştırmalar sonucunda derlenen verilere göre en fazla nitelikli ofis arzının yüzde 65 oranla İstanbul Avrupa Yakası sınırları içerisinde yer aldığını dile getirdi. 2017 yıl sonu ile İstanbul'un nitelikli ofis arzı 5,79 milyon metrekareye ulaşırken hali hazırda inşaat çalışmaları devam eden ofis stokunun ise 2 milyon metrekare olduğunu belirtti.

İlçelere göre değerlendirildiğinde en fazla ofis arzı Şişli ve Sarıyer bölgelerinde yoğunlaşırken özellikle de Levent ve Maslak ofis bölgeleri yoğunluk açısından dikkat çekiyor. Leventte 771 bin metrekare ve Maslak'ta ise 838 bin metrekarelik ofis arzı bulunuyor.

Bakırköy, Bahçelievler, Gönden ve Bağcılar ise havalimanına olan yakınlığı ile ofis arzının yoğun olduğu diğer yerleşim bölgeleri olarak öne çıkıyor. Bu bölgelerde de toplamda 670 bin metrekarelik ofis arzı gerçekleştiriliyor.

Anadolu Yakasında Birinci Ümraniye

Ofis arzı konusunda Anadolu Yakasının en fazla arza sahip olan ilçesi ise 714 bin metrekarelik ofis arzı ile Ümraniye oluyor. Anadolu Yakasının ofis merkezi olarak görülen ikinci merkezi ise toplam 287 bin metrekarelik ofis arzı yapılan Ümraniye oluyor.

İstanbul boş ofis oranı dikkate alındığında Altunizade yüzde 5 sınırının bile altında kalan oran ile dikkat çekerken Levent'de ofis boşluk oranı yüzde 23,8 olarak kayıtlara geçti. Maslak ofis boşluk oranı ise yüzde 20,7 olarak belirlendi. Kaynak: emlak365.com