İstanbul Ümraniye'de Çökme Paniği! İki Bina Ail Olarak Boşaltıldı!

İstanbul'un Ümraniye ilçesinde bir oyo yıkamasına ait garajın alt kısmında meydana gelen çökme nedeniyle yandaki iki bina boşaltıldı. Olaya hemen müdahale ekipler nçökenj kısmı beton dökerek güçlendirmeye çalıştılar.
İstanbul Ümraniye'de Çökme Paniği! İki Bina Ail Olarak Boşaltıldı!

İstanbul'da bina çökmelerine ilişkin yaşanan tedirginliklere bir yenisi daha eklendi. Ümraniye İlçesi Elmalıkent Mahallesi'nde Seyrantepe Caddesi üzerinde faaliyette bulunan bir oto yıkama işletmesine ait garajda bugün öğle saatlerinde bir çökme meydana geldi. Çökmenin ardından vatandaşlar tarafından yetkililere ihbarlar yapıldı.

İKİ BİNA BOŞALTILDI

İhbarları değerlendiren yetkililer olay yerine hemen itfaiye, polis, belediye ekipleri ve arama kurtarma ekiplerini sevk ettiler. Gelen ekipler içerisinde bulunan mühendisler hemen incelemelere başlayarak semin üzerinde ölçümler yaptılar. Zeminin dayanıklılığına dair kontroller yapan mühendisler ardından çalışmaları yönlendirdiler.

Yapılan inceleme sonrasında çökme yaşanan garajın arka kısmında bulunan 3 katlı ve 5 kastlı iki bina acilen boşaltıldı. Diğer binalarda da çökme riski olduğunu belirten yetkililer o binaların zeminlerinde de kontroller yaptıktan sonra nihai kararı verecekler. Ayrıca ekipler oto yıkama işletmesinde çöken zemine de beton dökerek zemini güçlendirmeye çalıştılar.

ÇÖKEN YERDE DAHA ÖNCE KUYU VARMIŞ

Çevredeki vatandaşlardan edinilen bilgilere göre çökme yaşanan yerin altında daha önceden bir kuyu bulunuyordu. Bu kuyudan aşağıya su sızıntısı olduğuna dair şüpheler oluşmaya başladı. Su sızıntısı ile oluşan huni nedeniyle de göçük meydana geldiği tahmin ediliyor.

Mühendisler ise meydana gelen çökmenin çok büyük bir alanı kapsamadığını ve etki alanının da çok fazla olmadığını belirttiler. Tedbir amacıyla binaları boşaltma kararı verdiklerini ve çalışmaların bugünlük sona erdiğini ifade ettiler. Beton atma işleminin ise 3-4 saat gibi bir süre alacağını belirten mühendisler daha sonra zemin etüdü yaparak durum değerlendirmesi yapacaklarını ilettiler.

İstanbul'da eski yapım binaların çok fazla olması nedeniyle çökme riski insanların yüreğini ağızlarına getiriyor. Bu nedenle meydana gelen çökme büyük bir paniğe neden oldu. Şu ana kadar yetkililer büyük bir riskten bahsetmezken nihai durum tüm raporların çıkmasının ardından belli olacak.