İstanbul Yeni Havalimanı Projesi AB'den Tam Not Aldı

Türkiye'nin mega projeleri arasında yer alan ve tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul yeni havalimanı projesi tüm dünya tarafından konuşulmaya devam ediliyor.
İstanbul Yeni Havalimanı Projesi AB'den Tam Not Aldı

Türkiye'nin mega projeleri arasında yer alan ve tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul yeni havalimanı projesi tüm dünya tarafından konuşulmaya devam ediliyor. Havalimanı projesinin tamamlanmasına sayılı günler kala Almanya ve İngiltere tarafından mevcut hava limanlarını iyileştirme çalışmalarına da başlandı.

Havalimanlarının kapasitesini arttırmak amacı ile çalışmalara başlayan yabancı ülkeler havayolu ulaşımındaki rekabette Türkiye'nin önündeki yerlerini korumak amacı ile var güçleri ile çalışırken projeye ilişkin bir açıklamada Avrupa Komisyonu Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Violeta Bulc'tan geldi. Yapmış olduğu açıklamada Bulc yeni havalimanı projesinden övgü ile bahsederken Türkiye'nin proje ile gurur duyması gerektiğini söyleyerek yapılan işin takdire şayan olduğunu dile getirdi.

Türkiye Havacılıkta Rekabet Gücünü Arttırıyor

Bulc yapmış olduğu açıklamada Türkiye'nin her geçen gün yeni projeleri ile havayolu sektöründeki rekabet gücünü arttırdığını söyleyerek yeni havalimanı projesinin de bu kadar kısa sürede tamamlanmasının ayrı bir başarı olduğunu söyledi. Violeta Bulc "Gurur duymalısınız. Gerçekten en son teknoloji ile donatılmış çok büyük bir havalimanı ve yapımı da takdire şayan.

Avrupa'daki havacılık sektörünün de bunun büyük katkıları olacak çünkü bölgedeki en büyük hublardan birisi haline gelecek. Türkiye'nin havacılık sektöründe önemli bir rekabet gücü var. Mükemmel hizmetler sunuyor. Dolayısıyla genel olarak hem bu pazara hem de yolculara büyük bir katkısı olacak çünkü rekabet daha da artacak" dedi. Kaynak: emlak365.com

3. Havalimanı Son Durum Ne?

Yeni havalimanı son durum gelişmeleri kamuoyu tarafından büyük bir ilgi ile takip edilirken projenin şu ana kadar yüzde 80 gibi büyük bir bölümü tamamlandı. Tamamlanan pistte Mayıs ayı içerisinde deneme uçuşları yapılacak. İstanbul yeni havalimanı projesi beklendiği gibi ilerlendiği takdirde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına yetiştirilecek ve havalimanı açılış töreni aynı gün düzenlenecek.