İstanbul'da 175 Bin TL'ye Ev Sahibi Olabilirsiniz! Kamu Konutları Yarı Fiyatına Satışa Çıkarıldı!

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yayınlanan ilana göre İstanbul'un muhtelif ilçelerinde bulunan toplam 66 adet kamu konutu satışa çıkarıldı.
İstanbul'da 175 Bin TL'ye Ev Sahibi Olabilirsiniz! Kamu Konutları Yarı Fiyatına Satışa Çıkarıldı!

Türkiye'de devlet kurumlarına ait olan lojmanların vatandaşlara satılması yoluyla tasarruf edilmesi yöntemine devam ediliyor. Bu kapsamda yayınlanan ilanlarla kamu konutlarının satışları yapılıyor. Kamu konutu satışlarını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri gerçekleştiriyor.

İSTANBUL'UN HANGİ İLÇELERİNDE KAMU KONUTU SATILIYOR

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından kamu konutlarının satışına ilişkin ilan yayınlandı. Yayınlanan bu ilana göre İstanbul'da Bahçelievler, Bakırköy, Beşiktaş, Şişli, Fatih, Avcılar, Beylikdüzü, Çatalca, Esenler, Beyoğlu, Fatih ve Büyükçekmece'de bulunan toplam 66 adet kamu konutu satışa çıkarıldı.

KAMU KONUTU SATIŞ İHALELERİ NE ZAMAN, NEREDE YAPILACAK?

Açık teklif usulü ile düzenlenecek olan ihaleyle satılacak kamu konutları için 27 Ağustos 2021, 31 Ağustos 2021, 1 Eylül 2021 ve 2 Eylül 2021 tarihlerinde ihale yapılacak. Bu ihaleler İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı, Ankara Caddesi Hükümet Konağı Sokak No:11 Kat:1 Cağaloğlu adresinde gerçekleştirilecek.

İstanbul'da 175 Bin TL'ye Ev Sahibi Olabilirsiniz! Kamu Konutları Yarı Fiyatına Satışa Çıkarıldı!

KAMU KONUTLARI KAÇ TL'DEN SATIŞA ÇIKARILDI?

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından satışa çıkarılan 66 kamu konutu için tahmini satyış fiyatları belirlenerek açıklandı. Buna göre İstanbuL'un muhtrelif semlerinde bulunan kamu konutlarının en düşük tahmini satış bedeli 175 Bin TL olarak belirlenirken en yüksek tahmini satış beledi de 1 milyon 380 Bin TL olarak açıklandı.

KAMU KONUTLARI İÇİN ÖDEMELER HANGİ ŞARTLARDA YAPILACAK

Konut konutları için gerçekleştirilecek olan ihalede en yüksek teklifi vererek konut satın almaya hak kazanan katılımcıların ödemeleri ne şekilde yapabilecekleri açıklandı. Buna göre katılımcılar ödemelerini peşin olarak yapabilecekleri gibi yüzde 25'i peşin ve geri kalan tutarı en fazla iki yılda eşit taksitler halinde ve 3 aylık periyotlarda kanuni faizleri ile ödeyebilecekler.

EMLAK VERGİSİ VE KDV AVANTAJI

Kamu konutları satış ihalesine katılarak konuıt satın alanlardan 5 yıl bpoyuncu ilgili kanun maddesi gereği emlak vergisi alınmayacağı bildirildi. Bu konutlar 5 yıllık süre için emlak vergisinden muaf olacaklar. Ayrıca yine bu kamu konutu satışlarında alıcılardan KDV, vergi, resim ve harç ödemesi talep edilmeyecek. Bu da ihaleyi kazanacak olanlara avantaj sağlamış olacak.