İstanbul'da Yeni Yapılması Planlanan Metro Hatları Nerelere Yapılacak?

Her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal alan İstanbul'da ki trafik sorununu çözmek için yeni metro hatları projeleri üzerinde çalışılmaya devam ediliyor.
İstanbul'da Yeni Yapılması Planlanan Metro Hatları Nerelere Yapılacak?

Her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal alan İstanbul'da ki trafik sorununu çözmek için yeni metro hatları projeleri üzerinde çalışılmaya devam ediliyor.

Türkiye'nin göz bebeği olan İstanbul alınan tüm önlemlere rağmen göç almaya devam ederken artan nüfus ulaşım sıkıntılarının katlanmasına neden oluyor. Sorunun çözümü için yeni metro hatları üzerinde çalışmalar devam ederken İstanbul'da 2019 yılında açılması planlanan yeni metro hatları bu sorunu büyük ölçüde çözecek gibi görünüyor. Özellikle de kentsel dönüşüm projeleri ile yenilenen ve bloklar halinde yeni yaşam alanlarının inşaat edildiği bölgeler için yeni metro hatları hayati bir önem taşıyor. Peki, İstanbul'da yeni yapılması planlanan metro hatları nerelere yapılacak?

İstanbul Yeni Metro Projeleri Nerede Olacak?


İstanbul'da 2019 ile beraber faaliyete geçmesi planlanan çok sayıda metro hattı bulunuyor. Bulunan güzergahta konut fiyatlarını büyük oranda etkileyen metro hatları bu nedenle de büyük önem taşıyor. Yakınından metro hattı geçen konutlarda fiyatlarda ciddi bir artış yaşanması dikkat çekiyor. İstanbul'da yapılacak olan yeni metro hatları arasında en çok dikkat çekenlerden biri olarak Dudullu – Kayışdağı – İçerenköy – Bostancı Metro Hattı öne çıkıyor. Yeni hat Yukarı Dudullu – Dudullu – Modoko – İMES – Türkiş Blokları – Kayışdağı – İçerenköy – Küçükbakkalköy – Kozyatağı – Üst Bostancı – Suadiye – Bostancı İDO duraklarını içeriyor.

Altunizade – Çamlıca Metro Hattı


2019 yılında ilk seferini yapması planlanan yeni İstanbul metro hatları arasında yer alan Altunizade – Çamlıca Metro hattının ilk durağı Altunizade olarak belirlenmiş durumda. Metro hattı buradan çıktıktan sonra sırası ile Çamlıca, Ferah Mahallesi'ne gidecek ve ardından son durağı olan Çamlıca Camii istasyonuna ulaşacak. Uzun olan metro istasyonları arasında yer alan Ataköy – Basın Ekspres – İkitelli Metro Hattı yine 2019 yılında seferlerine başlayacak. Metro hattı ilk durak olan Altunizade istasyonu ile son durak olan Çamlıca metro durağı arasında Ataköy – Yenibosna – Çobançeşme – Kuyumcukent – Doğu Sanayi – Mimar Sinan Caddesi – Evren Mahallesi – İkitelli Kavşağı – Mehmet Akif – Bahariye – Masko – İkitelli Sanayi duraklarında duracak.

Kaynarca Metro Hattı İçin 2 Projeye Ev Sahipliği Yapıyor


2019 metro projeleri arasında Kaynarca 2 yeni projeye sahip. Bunlardan ilki Kaynarca – Tuzla Belediye Metro Hattı olarak öne çıkarken ikinci olarak ise Kaynarca Merkez – Pendik Merkez Metro Hattı olarak açıklanıyor. Kaynarca merkez ile Pendik merkez metro istasyonuna birbirine bağlayacak olan yeni proje bu nedenle ulaşımda büyük bir kolaylık sağlayacak.