İstanbul'un Arsa Değeri Yüzde 35 Arttı

Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVİMER) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye'nin gözbebeği İstanbul'da arsa fiyatları son 1 yılda yüzde 35 oranında değer kazandı.
İstanbul'un Arsa Değeri Yüzde 35 Arttı

Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVİMER) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye'nin gözbebeği İstanbul'da arsa fiyatları son 1 yılda yüzde 35 oranında değer kazandı. Mega projeler ile değerine değer katmaya devam eden İstanbul'da bununla doğru orantılı olarak arsa fiyatları da değerlenmeye devam ediyor.

İstanbul'un Toplam Arsa Değeri 9 Trilyonu Aştı

Türkiye Veri İşleme Merkezi Genel Müdürü Kurtuluş Altun tarafından açıklanan verilere göre İstanbul'un 2017 yılındaki toplam arsa değeri 9 trilyon sınırını aşarak 9 trilyon 716 milyon 576 lira olarak belirlendi.

Oluşan bu rekor orandaki değerin korunmasını sağlamak için bir an önce Gayrimenkul Kıymetler Borsası kurulmasının zorunlu hale geldiğini belirten Altun İstanbul'daki arsa fiyatlarının son 1 yıllık zaman dilimi içerisinde yüzde 35 oranında değer kazandığını söyledi.

İstanbul'un Taşı Toprağı Gerçekten Altın Oluyor

İstanbul'da ki arsaların fiyatları her gecen gün artmaya devam ederken Altun yapmış olduğu açıklamada; “Aralık 2016 yılında İstanbul’un Varlık Değerleri araştırması kapsamında yayınladığımız İstanbul’un toplam arsa değeri raporunda yol, göl ve değer atanması mümkün olmayan ve satışı gerçekleştirilemeyecek alanlar dışında kalan bütün arsa ve arazilerin değerini 7 trilyon TL olarak tespit ettik. Aradan geçen 1 yılın ardından yapılan araştırmada bu değerin 9 trilyon 458 milyar 716 milyon 569 bin 576 TL’ye çıktığı görülüyor” dedi.İstanbul'da Dolar Yerine Arsa Yatırımı Yapan Kazandı

Elde edilen verileri değerlendiren Altun İstanbul'da 2017 yılında dolar yerine arsa yatırımı yapmayı tercih eden kişilerin kazançlı çıktığını söyledi. Altun; “Dolar yerine arsa yatırımı yapan vatandaşların karlı çıkacağı 1 yılı geride bıraktık. Zaten bu durumu Tuvimer Yatırım Rehberi araştırmalarımız kapsamında yayınladığımız 3 yıllık süreç karşılaştırmalarında da belirtmiştik. İstanbul’da konuttan ziyade arsa yatırımı, vatandaşı her zaman memnun etmektedir” diyerek açıklamasına son verdi. Kaynak: emlak365.com