İstanbul'un En Çok Konut Satılan İlçesi Esenyurt Oldu

TUVİMER tarafından derlenen bilgilere göre hazırlanan "2017 Yılı Konut Sektörü Kiralama ve Satın Alma İşlemleri" rapor açıklandı.
İstanbul'un En Çok Konut Satılan İlçesi Esenyurt Oldu

TUVİMER tarafından derlenen bilgilere göre hazırlanan "2017 Yılı Konut Sektörü Kiralama ve Satın Alma İşlemleri" rapor açıklandı. Açıklanan verilere göre 2017 yılında en çok konut satılan İstanbul ilçesi Esenyurt oldu.

Açıklanan verilere göre İstanbul'da 2017 yılında 26 milyon 100 bin metrekarelik konut satışı gerçekleşti. Yapılan bu satışlardan 101 milyar 745 milyon 210 bin lira elde edildi. İstanbul'un 39 ilçesi temel alınarak yapılan incelemede en çok konut satışı 3 milyon 968 bin metrekarelik taşınmaz satışı gerçekleştirilen Esenyurt oldu.

İstanbul'un En Çok Konut Satılan İlçesi Esenyurt Oldu

Sancaktepe İkinci Sırada Yer Aldı

Toplam konut satış metrekareleri dikkate alındığında Sancaktepe 1 milyon 349 bin metrekarelik konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Son dönemde konut projeleri ile adından söz ettiren Beylikdüzü ise 1 milyon 261 bin metrekarelik konut satış ortalaması ile listenin üçüncü sırasında kendisine yer buldu. İstanbul'un hızla gelişen bölgeleri arasında yer alan Başakşehir ise 1 milyon 246 bin metrekare ile dördüncü ve Kadıköy 1 milyon 211 bin metrekare ile beşinci oldu.

Rakamlar Tatmin Edici

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren TUVİMER Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, "Esenyurt ilçesi her ne kadar konut satışı alanında rekortmen olarak görünse bile az önce bahsettiğimiz üreticinin üretimini elden çıkarabilmesi konusu ciddi bir sorun olma riski taşımaktadır.

Bu ilçede yapı ruhsatı verilen inşaatların alanına baktığımız zaman 3 milyon 852 bin metrekare değerini görmekteyiz. Bu değerin tamamının konut olması ve satışı gerçekleşmesi durumunda değerlerin birbirini yaklaşık olarak karşıladığını görmekteyiz." dedi. Kaynak: emlak365.com