İzmir Şirince'de Yeniden Yıkım Başladı

İzmir Şirince köyünde, imar planına aykırı yapıldığı gerekçesiyle daha önce yıkılma kararı alınan doğal sit alanı için yıkım kararı alındı.
İzmir Şirince'de Yeniden Yıkım Başladı

İzmir Şirince köyünde, imar planına aykırı yapıldığı gerekçesiyle daha önce yıkılma kararı alınan doğal sit alanı için yıkım kararı alındı.

İçerisinde barındırdığı değerlerden dolayı, İzmir’in Selçuk ilçesinde bağlı Şirince köyü 1986 yılında doğal sit alanı olarak belirlenmişti.

1997 yılında ise üçüncü dereceden doğal sit alanı olarak ilan edildi. Şirince köyünde bu tarihten sonra yapılan evler ve ya tadilat uygulanan evler kaçak sayıldı.

İl Özel İdaresi Encümeni, 2010 ve 2011’de yapıların “sit alanında kaçak olarak inşa edildiği” gerekçesiyle yıkılmasını istemişti.
Bu duruma benzer turistik köyde onlarca yapı olduğu ortaya çıkmış fakat tepkiler ve yapılan görüşmelerin ardından yıkım kararı ertelenmişti.

Kendilerine tebligat ulaştığını söyleyen 3 kişiden biri olan Tekin Karadağ, şimdilik 3 kişiye tebligat yapıldığını, fakat bunlarla başlanıp diğerlerinin de yıkılacağını öğrendiklerini ifade etti. Yıkım yapılacak alanlar arasında, Nişanyan Evle, Matematik Köy ve çok sayıda tanınmış tesisin bulunduğunu söyleyen Tekin Karadağ, Selçuk Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden bana ulaşan yazıya göre bu sabah (1 Ağustos) 09.00’da yıkıma gelecekler diyerek yıkım için valiliğe gidildiğini belirtti.

Valilikten Öğrenilen bilgilere göre Tekin Karadağ;

“Bu yıkımdan sonra en az 50-60 yapının hepsi yıkılacak diye öğrendik. Bunların çoğu eklenti. Örneğin eski taş eve bir şey eklemiş; teras mesela. Benim taşınabilir kulübem var. Daha önce izinlerini aldık. Yasal yaptık. ‘İmar yok kaldır’ diyor. 5 yıldır otopark çalıştırıyorum. ‘Bana 15 gün izin verin ben kaldıracağım’ dedim. 4-5 günde ne yapabilirim? Onun için uğraşıyorum. 2011’de büyük tepki vardı durduruldu. Şimdi yine gündeme geldi. 3 tane ile başlanacak. Şirince Çevre ve Doğa Derneği başkanı olarak Valiliğe çözüm önerisi getirdim. ‘Yıkım daha büyük problem yaratır. Uzlaşı yolu getirilip barış haline getirilebilir. İmar planı askıya çıkmadı insanlar dava açsın davalar bitmeden yıkım kararı geliyor. Bu mevsim tam kazanma zamanı turistler içinde bu kötü imaj bırakır’ dedim” diyerek açıklama yaptı.

Terasa Yıkım Kararı

Zeytinli Konak Butik Otel için de yıkım kararının verilmesinin ardından otel sahibi Pınar Kızıl da tepkisini şu şekilde dile getirdi; “Aslında binamız 1980 yılında yapıldı. Buradaki kot farkı hatalı olarak gösterilmiş. Bodrum katını 1. kat kabul ediyorlar. Dolayısıyla terasımızın bulunduğu 2.katı da 3. kat olarak göstermişler. Yargılamanın yenilemesi davası ve yürütmenin durdurulması davası açtık. Bu davaların bitmesinin beklenmesi ve bize süre verilmesi gerekiyor.

Daha imar planları askıya asılması itiraz süresi var. İmar planları çıkmadı. Buradaki herkes köylü zamanında ilgilenememiş. Selçuk Belediyesi 2010 yılının encümen kararlarını göstererek ‘Yıkacağım’ diyor. Bu yıkımlar başlandığı zaman etap etap hepsi yıkılacak. Bize söylenen 138 yapının olduğu. Birçok insanın da devam eden davası var. Yaz ortasında, sezon ortasında yıkım yapacaklar. Kasti yapıldığını düşünüyoruz. Yapıcı değil yıkıcı bir tavır. Köy halkı olarak direniş göstereceğiz “ dedi.