İzmir'de Konut Fiyatlarına Kentsel Dönüşüm Zammı! Ev Fiyatları Rekora Koşuyor

Konut fiyatları yurt genelinde artmaya devam ederken konut sektöründe zam şampiyonu ise İzmir oldu. İzmir'de konut fiyatları ne olur?
İzmir'de Konut Fiyatlarına Kentsel Dönüşüm Zammı! Ev Fiyatları Rekora Koşuyor

Pandemi döneminde konut fiyatları tüm dünya genelinde büyük bir hızla yükselirken yaşanan yükseliş kendisini en çok Türkiye'de hissettirdi. Uluslararası piyasalarda konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilimiz İzmir olurken Dünya Gazetesi köşe yazarı Yaşar Kuş konuyu bugünkü köşesinde ele aldı.

Konut fiyatlarının daima arz talep dengesi üzerinde kurulduğunu belirten Kuş İzmir konut piyasasında ise tuhaf bir durumun yaşandığını, konut satış rakamlarının düşmesine rağmen ev fiyatlarının büyük bir hızla yükseldiğine dikkat çekti.

KONUT SATIŞ RAKAMLARI DÜŞMESİNE RAĞMEN EV FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Son aylarda konut satış rakamlarının düşmesine rağmen ev fiyatlarında yaşanan yükselişin devam ettiğini belirten Kuş "Ev fiyatlarının İzmir’de, Türkiye’nin diğer şehirlerine oranla daha fazla yükselmesinin ise başka bir nedeni olmalı. Çünkü bu durumun enflasyon ve döviz kurlarıyla açıklanması doğru sayılmaz.

Geçtiğimiz seneden bu yana İstanbul ve Ankara’da da aynı enflasyon ve aynı döviz kurları geçerli oldu. Ankara ile yüzde 3.6, İstanbul ile yüzde 5.1’lik ufak farklar İzmir’in yükselen cazibesi sebebiyle oluşuyor" diyerek kalabalıklaşan İstanbul'dan kaçan kişilerin yeni rotasının İzmir olduğunu söyledi.

KONUT FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

İnşaat maliyet endeksi rakamlarında yaşanan yükselişin devam ettiğini belirten Kuş inşaat malzemeleri fiyatlarında yaşanan yükselişin devam edeceğini belirterek bu nedenle konut fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü çıkışın da süreceğini ve yakın zamanda bir indirim beklemediğini dile getirdi.