İzmir'de Yeni Tramvay Projeleri Konut Fiyatlarını Uçurdu

Ulaşım projeleri ile uzun süredir adından söz ettiren İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni tramvay hattı projeleri ile emlak fiyatlarının yükselmesini tetikliyor.
İzmir'de Yeni Tramvay Projeleri Konut Fiyatlarını Uçurdu

Ulaşım projeleri ile uzun süredir adından söz ettiren İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni tramvay hattı projeleri ile emlak fiyatlarının yükselmesini tetikliyor. Gerçekleştirilen yeni tramvay hattı projelerinin ardından özellikle de Karşıya konut fiyatları ve Ataşehir konut fiyatları deyim yerindeyse uçuşa geçti.

İzmir'de Raylı Sistem Hat Uzunluğu Yükseliyor


Ulaşımda büyük bütçeli yatırımlara imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sokulan yeni tramvay hatları ile beraber şehirde hizmet veren raylı hattın uzunluğu 180 kilometreye ulaştı. Şehirde hizmete sokulan yeni tramvay hatları büyük ilgi görürken aynı zamanda şehirdeki emlak sektörünün de hareketlenmesine neden oldu.

İzmir'de Yeni Tramvay Projeleri Konut Fiyatlarını Uçurdu

İzmir Konak Tramvay Hattı ve Konut Fiyatlarına Etkisi


Hatırlanacağı üzere ilk olarak yeni tramvay hatlarından Konak tramvay hattı hizmete girmişti. 2017 yılının Nisan ayı itibari ile hizmet vermeye başlayan tramvay hattı güzergahında yer alan taşınmazların fiyatlarının bir anda yükselmesine neden oldu. Güzergah üzerinde yer alan İzmir Konak tramvay durakları etrafında bulunan kiralık daire fiyatları artarken satılık daire fiyatları da yaşanan artıştan etkilendi. Toplam 19 durağa sahip olan tramvay hattı 12,7 kilometre uzunluğa sahip bulunuyor.

Bu hatta konut fiyatı en hızlı yükselen bölgenin Fuar Tramvay Hattı durağını kapsayan bölge olduğu görülüyor. Yine konut amortisman süresi dikkate alındığında konut yatırımını en kısa sürede finanse eden bölge 16,6 yıllık geri dönüş süresi ile Konak tramvay hattı bölgesi oldu. Konut yatırımını en uzun sürede geri dönüş yaptığı bölge ise Konak tramvay hattı Fahrettin Altay bölgesinde 21,3 yıllık geri dönüş süresi olarak belirlendi.

İzmir'de Yeni Tramvay Projeleri Konut Fiyatlarını Uçurdu

Kira Artış Rekorunun Sahibi Küçükyalı Oldu


Tramvay hattının konut fiyatlarına olan etkisi incelendiğinde yeni hattın hizmete girmesi ile beraber konut kira fiyatlarının en hızlı yükseldiği bölge Küçükyalı oldu. Valikonağı tramvay durağı bölgesinde bulunan konutların kiralarında muazzam bir artış yaşandığı dikkat çekerken köprü tramvay hattı durağı bölgesi ise kira artışından en az etkilenen bölge olarak kayıtlara geçti. kaynak: emlak365.com