Kamu Lojmanları 2022 Aylık Kira Bedeli Zam Oranı! TÜFE Hesabıyla Kira Zamlı Kira Bedeli

TÜİK verilerinin belli olmasının ardından kamu lojmanlarına 2022 yılında yapılacak olan zam tutarları da belli oldu. Kamu lojmanı TÜFE zam hesabı ve 2022 aylık kira zam hesaplama ekranı.
Kamu Lojmanları 2022 Aylık Kira Bedeli Zam Oranı! TÜFE Hesabıyla Kira Zamlı Kira Bedeli

2021 yılı için aylık kira artış oranlarının belli olmasının yanında kamu konutlarında oturan personellerin kira artış oranları da kesinlik kazandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilan edilen enflasyon veriler sonrasında, 12 aylık TÜFE'de belli oldu. TÜFE oranları kamu konutlarında oturanlar için yıllık kira artış oranı anlamına geliyor.

2022'DE LOJMAN KİRA ARTIŞ ORANI YÜZDE 18 OLDU

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranları dikkate alınarak hesaplanan lamu lojmanlarına 2022 yılında yüzde 18 oranında zam yapılacağı belli oldu. Lojmanlarda oturan kamu personellerinin 2022 yılında ödeyecekleri kira tutarlarına dair Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği ilan edildi. Tebliğ kapsamında "2946 sayılı Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği" çerçevesinde 2022'de metrekare başına aylık kira bedelleri ile bunun dışında kalan ve konutta oturanlarca karşılanması gereken bedeller 12 aylık ortalama TÜFE değişimi kapsamında yüzde 18 oranında yükselecek.

Metrekare Artış Ücreti

Yüzde 18'lik zammın ardından konut türlerine göre metrekare fiyat değişimleri şöyle oldu. kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlar için lojman kira artış tutarı 3.62 TL oldu. Kalorifersiz kamu konutlarının metrekare fiyat artışı 5.66 TL olurken kaloriferli kamu konutlarda ise metrekare fiyat artışı 7.43 TL oldu.

Kamu Konutlarında Yakıt Bedeli

2022 yılı için bir diğer artış ise yakıt bedelinde oldu. Kamu lojmanlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 2.97 TL oldu. Bu bedeller kiraya ek olarak ödenecek.

Zamlı Fiyatlar 15 Ocak'ta Geçerli

Yeni zamlı ödeme planları ise 15 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.