Kanal İstanbul Projesi İçin Arnavutköy'de Tebligat Gönderimi Başladığı İddia Edildi

Kanal İstanbul Projesi İçin Arnavutköy'de Tebligat Gönderimi Başladığı İddia Edildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk olarak 2011 yılında duyurulan Kanal İstanbul projesi kamuoyunda tartışmalara neden olmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk olarak 2011 yılında duyurulan Kanal İstanbul projesi kamuoyunda tartışmalara neden olmaya devam ediyor. Muhalefetin şiddetle karşı çıktığı projenin ihalesinin bu sene içerisinde yapılacağı gündeme gelmişti.

KANAL İSTANBUL PROJESİ İÇİN TEBLİGAT GÖNDERİMİ BAŞLADI MI?

Konu hakkında açıklama yapan İstanbul Ziraat Mühendisleri Odası basın duyurusu ile İstanbul Arnavutköy İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin Ekim 2020’de çıkardığı 58 numaralı karar kapsamında bölgede yaşayan çiftçiler ve hayvancılık işleri ile uğraşan kişilerin tahliye işlemlerini başlattıklarını iddia etti.

Yapılan açıklama ile “Bern Sözleşmesi’ne göre bulunduğu yerde koruma altına alınması taahhüt edilen nadir ve endemik bir bitki olan Centaurea Hermannii (Çatalca Peygamber Çiçeği) adlı bitkinin korunması için Arnavutköy-Şamlar kara yolunun inşası esnasında güzergâh değişikliği yapılmıştır. Kanal İstanbul Projesi bu kumul ekosistemini tahrip etme tehlikesi barındırmaktadır” sözleri ile Nisan ayına kadar bölgede bulunan kişilerin evlerinin ve ahırlarını boşaltmaları istedikleri söylendi.

KANAL İSTANBUL GÜZERGAHI ÜZERİNDE YER ALAN ARNAVUTKÖY İÇİN TAHLİYE BAŞLADI MI?

Ziraat Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklamada Kanal İstanbul projesinin 28,6 kilometrelik bölümünün Arnavutköy'den geçtiğini belirterek geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlayan kişilerin haklarını korumak için tedbir alınmadan "sürgün" edildikleri iddia edildi. Bu kişilerin taşınmaları durumunda çiftçilikten ve hayvancılıktan vazgeçmek zorunda kalacakları belirtilerek karardan hemen vazgeçilmesi ve tebligatların durdurulması, çiftçilerin yerinde kalmalarını sağlamak adına konuyu kamuoyu gündemine taşıdıklarını söyledi.