Kanal İstanbul Projesi İle Değerlenecek Yerler / Bölgeler Nereleri?

İstanbul son dönemde çok sayıda büyük projeye ev sahipliği yaparken bunlar arasında en çok ilgi görenlerden biride Kanal İstanbul projesi olarak öne çıkıyor. Geride bıraktığımız günlerde İstanbul Boğazında yer alan tarihi yalının ağır hasar görmesine neden olan gemi kazası sonrası zorunluluğu bir kez daha gözler önüne serilen Kanal İstanbul Projesi aynı zamanda güzergahı üzerinde yer alan bölgelerinde büyük oranda değerlenmesini sağlayacak. Peki, Kanal İstanbul Projesi ile değerlenecek / yerler
Kanal İstanbul Projesi İle Değerlenecek Yerler / Bölgeler Nereleri?

İstanbul son dönemde çok sayıda büyük projeye ev sahipliği yaparken bunlar arasında en çok ilgi görenlerden biride Kanal İstanbul projesi olarak öne çıkıyor. Geride bıraktığımız günlerde İstanbul Boğazında yer alan tarihi yalının ağır hasar görmesine neden olan gemi kazası sonrası zorunluluğu bir kez daha gözler önüne serilen Kanal İstanbul Projesi aynı zamanda güzergahı üzerinde yer alan bölgelerinde büyük oranda değerlenmesini sağlayacak. Peki, Kanal İstanbul Projesi ile değerlenecek / yerler bölgeler nereleri?

Dünyanın Çılgın Projelerinden Biri Olacak

Her geçen gün artan İstanbul Boğazı gemi trafiği yönünden de büyük önem taşıyan proje ile yapay bir kanal oluşturulacak ve geçişlerin bir bölümü kontrollü olarak buradan sağlanacak. Türkiye'nin yanı sıra dünyanın da çılgın projelerinden biri olacak olan proje ilk olarak 2011 yılında ülke gündemine taşınmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bizzat "en büyük hayalim" diyerek tanıttığı projede henüz ihale aşaması yapılmasa bile 22 bölgenin taşınmaz fiyatlarında şimdiden artış yaşandığı görülüyor.

22 Bölgede Konut Fiyatları Arttı

Büyük Kanal İstanbul Projesi için henüz ihale yapılmadığı için kesin güzergah bilinmiyor. Ancak resmi olarak açıklanmasa da Kanal İstanbul hattının başlangıç ve bitiş noktaları arasında kalan 22 bölgede taşınmaz fiyatları belirgin biçimde artış yaşandığı görülüyor. Özellikle de projenin ilk anıldığı tarih olan 2011 yılından bu yana Avcılar, Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinde yer alan 22 bölgenin yapılan araştırma ile fiyatlarında bariz bir artış yaşandığı dikkat çekti.

Kanal İstanbul Projesi Uzunluğu Ne Kadar Olacak?

Kanal İstanbul Projesi Küçükçekmece gölünden başlayacak ve Karadeniz kıyısına varılması ile beraber son bulacak. Kanal İstanbul güzergahı ise bir değişiklik yapılmazsa Küçükçekmece, Sazlıdere, Durusu hattı olarak belirlenmiş durumda. Proje ilk etapta İstanbul ve Marmara Bölgesi için büyük bir kalkınmaya neden olacak.

Ardından yeni kanalın tam kapasite ile çalışmaya başlaması ile beraber ülke ekonomisine her yıl milyonlarca dolar kazandırması bekleniyor. Proje açıklandığından beri en çok değer kazanan bölge Arnavutköy oldu. Özellikle de Arnavutköy'ün ilçe merkezi ve Hadımköy'de bariz değer artışları yaşandığı görüldü. 2010 yılında söz konusu bölgede metrekare fiyatları 700 ile bin lira arasında değişirken 2018 yılı itibari ile 2 bin 600 liraya kadar çıktı. Kaynak: emlak365.com