Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi Açıklaması!

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi Açıklaması!
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı özel bir televizyon kanalında daha önce de sert bir şekilde karşı çıktığı Kanal İstanbul projesi hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kanal İstanbul projesi yüzünden daha öncede karşı karşıya gelen ve projeye şiddetle karşı çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yeni açıklamalarda bulundu. Özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Kemal Kılıçdaroğlu canlı yayında Rusya - Ukrayna savaşı üzerinden Kanal İstanbul projesine değindi.

Daha öncede konu hakkında yabancı ülkelerin büyükelçiliklerine yazmış olduğu mektuplar nedeni ile eleştiri konusu olan Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaşın Kanal İstanbul Projesi ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin önemini bir kere daha ortaya çıkardığını söyledi. CHP Lideri açıklamasında bu savaş sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın projeyi bir kenara bırakacağını dile getirdi.

RUSYA - UKRAYNA SAVAŞI KANAL İSTANBUL PROJESİNİ NASIL ETKİLER?

Rus ordusunun Ukrayna topraklarına girmesini değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin vermiş olduğu Montrö kararını değerlendirerek "Ülkeyi biz yönetsek Montrö sözleşmesinin gereğini yerine getirir, asla ve asla tartışmaya açmazdık. Geçmişte hatırlarsanız "Savaş gemileri gerekirse Kanal İstanbul'dan geçer" şeklinde Erdoğan'ın bir açıklaması var.

Erdoğan tarihi bilmediği için, Boğazlar’ın ne kadar güvenli olması gerektiğini bilmediği için, Karadeniz'in anahtarının Montrö olduğunu bilmediği için bunları söylemiştir. Ama artık eminim o da anladı ve Montrö'nün önemini kavradı. Dolayısıyla Kanal İstanbul'u da bir kenara bırakacaktır diye düşünüyorum" diyerek bu projenin bundan sonra yapılamayacağını iddia etti.

KANAL İSTANBUL PROJESİ İPTAL EDİLİR Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kesinlikle Kanal İstanbul projesini yapacaklarını dile getirmiş ve 2021 senesinin Haziran ayında yapılan Sazlıdere Köprüsü ihalesi ile teknik olarak projeye ilk kazma vurulmuştu. Dev projenin ihalesinin ve temel atma töreninin ise 2022 sona ermeden yapılacağı belirtilmişti.