KİPTAŞ Silivri İçin Büyükçekmece - Silivri Metro Hattı Güzergahı Değişiyor

KİPTAŞ Silivri İçin Büyükçekmece - Silivri Metro Hattı Güzergahı Değişiyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapımına devam edilen Büyükçekmece - Silivri metro hattı güzergahını Kiptaş Silivri projesine yönelik değiştirme kararı aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapımına devam edilen Büyükçekmece - Silivri metro hattı güzergahını Kiptaş Silivri projesine yönelik değiştirme kararı aldı.

Türkiye'de TOKİ'nin ardından en çok sosyal konut projesi üreten marka olan KİPTAŞ Silivri projesi için çalışmalarına büyük bir hızla devam ediyor. Yapılan yasal mevzuat değişikliği ile yapılaşma izni için 12 kata kadar müsaade verilen Silivri konut projesi için talebi arttırmak amacıyla Büyükçekmece - Silivri metro hattı güzergahı değiştirilecek.

Yapılan Düzenleme İle Konut Projesi Metro İle Buluşacak


İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklama ile imar planı üzerinde değişiklik yapıldığı duyuruldu. Yapılan değişiklik “Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nün 5 Temmuz 2017 tarihli görüşü doğrultusunda parsel sınırında kesilen Büyükçekmece (TÜYAP) - Silivri (Gümüşyaka) metro (raylı sistem) hattının güzergâhı uygulama projesi aşamasında belirlenerek planlara işlenecektir” açıklaması ile kamuoyu ile paylaşıldı.

Hatırlanacağı üzere 2013 yılında belirlenen imar planı kapsamında Büyükçekmece (TÜYAP) - Silivri (Gümüşyaka) metro hattı KİPTAŞ Silivri konut projesinin üzerinde yer alacağı arazinin bir parçasının olduğu yerden geçiyordu. KİPTAŞ projesinin kesinleşmesi ile kesişen bu bölgenin değiştirileceği ve konut projesinden daire alan kişilerin ulaşımlarını kolaylaştıracak bir şekilde yapılandırılacağı duyuruldu.

KİPTAŞ Silivri Sosyal Konut Projesi Alt Gelir Grubunun Umudu Olacak


İstanbul'da konut fiyatları sürekli olarak yükselmeye devam ederken dar gelirli vatandaşların da bu nedenle ev sahibi olma umutları her geçen gün azalıyor. TOKİ yüksek olan arsa fiyatları nedeni ile İstanbul'da sınırlı sayıda dar gelirli konut projesi üretirken bu konuda kurumun en büyük yardımcısı ise hiç tartışmasız KİPTAŞ oluyor. Yapılan açıklamayla KİPTAŞ Silivri Pirimehmetpaşa Mahallesi sosyal konut projesi ile 2 bin sosyal konut üretiminin gerçekleştirileceği duyuruldu.

Bölgede 12 kat imar izni bulunmasına rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yüksek binalara veto verilmesi nedeniyle proje 6 ya da 8 katlı binalardan oluşacak. Toplamda 2 bin konut üretimi yapılacak ve konut üretiminin yanı sıra KİPTAŞ sağlık tesisi, cami, hastane ve okul gibi sosyal donatıların da yapımını üstlenecek. Proje ile ilgili olarak şu anda etüt çalışmaları devam ederken bu çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlanmasının ardından dar gelirli vatandaşların da uygun fiyatlarla ev sahibi olmalarının önünü açacak proje hayata geçirilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen projede gelen metro güzergah değişikliği de büyük memnuniyet yarattı. Kaynak:Emlak365.com