Kira Artış Oranında Kiracıları Sevindirecek Düzenleme

Kira artış oranlarında kiracıları sevindirecek yeni bir düzenlemeye gidilebilir. Konuya ilişkin açıklama AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız'dan geldi. 2019 kira artış oranları ile ilgili o düzenleme ile ilgili detaylar.
Kira Artış Oranında Kiracıları Sevindirecek Düzenleme

Kira artış oranlarında kiracıları sevindirecek yeni bir düzenlemeye gidilebilir. Konuya ilişkin açıklama AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız'dan geldi. 2019 kira artış oranları ile ilgili o düzenleme ile ilgili detaylar.

AK Parti tarafından sunulan torba yasada kira artış oranlarının düzenlemesine dair bazı maddeler bulunuyordu. Söz konusu düzenleme detayları Meclis Komisyonu'nda görüşüldü.Bu görüşmeler sırasında AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız tarafından sunulan kira artış oranlarına ilişkin teklifin değiştirilebileceği açıklaması geldi. İşte Meclis konuşmaları ve detayları.KİRA ARTIŞ ORANLARINDA YENİ DÜZENLEMETBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sırasında kira artış oranlarının 2019 yılı için TÜFE üzerinden değerlendirilmesi görüşmeleri yapıldı. Bu görüşmelerde CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener bu düzenlemenin 2019 yılı için olumlu olabileceğini ancak ileride ekonomik durumun değişmesiyle amacının dışına çıkacağını söyledi. Abdüllatif Şener konuşmasında şu ifadelerle yasa teklifini eleştirdi."Yasalar kalıcıdır. Bir yılı düşünerek böyle bir düzenleme yapılması doğru değildir. Ana çerçeve çizilerek her yıl ilgili idare tarafından düzenleme yapılabilir. Yani gelecek yıl TÜFE çok artarsa, Meclise 'ÜFE ile düzenlenir.' şeklinde bir teklif mi getireceğiz?"Partilerden Gelen TaleplerAK Partili bazı vekiller, CHP, İYİ Parti ve MHP'den kira artış oranlarının belirlenmesi için bazı öneriler sunuldu. AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, teklifin söz konusu maddesinin hem kiracıyı hem de gayrimenkul sahiplerini gözetmesi gerektiğini ifade ederek oranın Hazine ve Maliye Bakanlığı veya Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenmesi önerisini sundu. CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu da TÜFE veya ÜFE'nin kullanılması yerine oranın belirlenmesinde Hazine ve Maliye Bakanlığına yetki verilebileceğini açıkladı. İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu ise TÜFE'nin kira artış oranı için doğru olmadığını söyleyerek ÜFE ve TÜFE ortalamasının alınmasıyla bu oranın belirlenebileceğini aktardı.ÜFE VE TÜFE ORTALAMASI ALINABİLİRTBMM'de yapılan görüşmelerden sonra söz alan teklif sahibi AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız torba yasada yer alan düzenlemede değişiklik yapılabileceğini aktardı. Diğer vekillerin "TÜFE ve ÜFE oranlarındaki artış oranlarının yıllara ve dönemlere göre farklılık gösterebileceği" yönündeki tespitlerini ve önerilerini haklı bulduğunu açıklayan Altunyaldız şu sözleri söyledi. "Kiralardaki artış oranı olarak 'ÜFE ve TÜFE'nin ortalaması alınır' veya 'düşük olan kullanılır' şeklinde bir değişiklik yapabiliriz. Teklifimizin bu maddesinin, Genel Kurula kadar bu şekilde kabul edilmesini öneriyorum. Bu madde üzerinde önerge için çalışarak Genel Kurula gelmek isteriz."Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"