Kira Artış Oranlarında 5 Yıl Detayı! Kiracılara Kötü Haber Daha Yüksek Zam Yapmak Mümkün

Kira fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle ev sahipleri daha yüksek tutarda zam yapmak istiyor. Ancak kira artış oranlarında yasal sınır bulunuyor. Uzmanı tüm detayları ile anlattı.
Kira Artış Oranlarında 5 Yıl Detayı! Kiracılara Kötü Haber Daha Yüksek Zam Yapmak Mümkün

Kira artış oranları TÜFE rakamlarına göre belirleniyor. Son 12 ayın TÜFE rakamlarının üzerinde kira artışı yapmak mümkün değil ancak kiralamanın üzerinden 5 yıl geçmiş ve mahkeme yoluna gidilmişse durum değişebilir.

UZMANI TÜM YÖNLERİNİ ADIM ADIM ANLATTI

Ev sahipleri kira fiyatlarına istedikleri oranda zam yapamazlar. Ancak son dönemlerde hem konut hemde kira fiyatlarının artmasıyla sözleşme süreçlerinde bazı sorunlar yaşanmaya başladı. TED Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Akipek bu dönemde yaşanan sorunlara değindi ve yasal çözüm yollarını anlattı.

Yasal Kira Artış Oranı

Şebnem Akipek emlak sektöründe salgın döneminde yaşanan değişimlere değindi. İnşaat yapım sürecinde yavaşlama ve maliyetlerin fiyatlarda artış olduğunu iade eden Akipek salgın döneminde kira fiyatlarında da artış olduğunu ifade etti. Kira zammı konusunda sorun yaşayan ev sahipleri ile kiracılar için Borçlar Kanunu'nda tüm hükümlerin bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şebnem Akipek kira artış oranlarının 12 aylık TÜFE rakamlarına göre belirlendiğini hatırlattı.

EK KİRA ZAMMINDA 5 YIL DETAYI

Kira artış oranlarına dair kanunda yer alan bir düzenlemeye de parmak basan TED Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Akipek ev sahiplerinin 5 yılda bir kira bedelinin rayiç bedel oranında hakim tarafından belirlenmesini isteme hakkı bulunduğunu söyledi. Akipek söz konusu düzenlemenin anlamına dair bilgi verirken metro, ulaşım, üniversite gibi yatırımlarla konutların değerinin arttığını söyledi. Bu durumda ek bir zam uygulanabileceğini ifade eden Akipek sürecin yargı yoluyla devam edeceğini aktardı. İşte ev sahipleri için ek zam anlamına gelebilecek 5 yıl detayı...

"Ev sahibi dava açarsa, kira, TÜFE artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedellerine göre hakkaniyete uygun şekilde belirlenebilir. O bölge çok geliştiyse, hakim hakkaniyete uygun şekilde TÜFE üzerinde artış yapabiliyor ancak bu 5 yılda bir istenebilir. Söz konusu davalar sulh hukuk mahkemelerinde görülüyor"

Prof. Dr. Şebnem Akipek emlak sektörüne ilişkin değerlendirmelerinde ayrıca işyeri kira tutarlarına değindi. Akipek ekonomide canlanma olması durumunda ise işyeri kiralarında da artışlar olabileceğini sözlerine ekledi.