Kiracı Eve Verdiği Zararı Gidermezse Evden Çıkarılır Mı?

Kiracı Eve Verdiği Zararı Gidermezse Evden Çıkarılır Mı?
kiracıların kiralamış oldukları eve zarar vermeleri durumunda hemen ev sahipleri tarafından evden çıkarılabilirler mi? Yargıtay'ın emsal kararlarına göre bu mümkün mü?

Ev sahipleri kiraya verdikleri evlerine zarar verilmesini doğal olarak hoş karşılamamaktadırlar. Kiracıların kira sözleşmeleri ile aldıkları yükümlülük de eve zarar verilmemesini gerektirmektedir. Ancak bazı kiracılar evleri hor kullanıp çeşitli zararlara neden olabilmektedirler. Peki ev sahipleri kiracıları eve zarar verdiği için onları evden çıkartabilirler mi? Hor kullanmak kiracının evden çıkarılması için neden midir?

KİRACININ EVİ HOR KULLANMASI

Kiracının kiralamış olduğu evi hor kullanması belirli zararların meydana çıkması ile sonuçlanmaktadır. Bu zararların karşılanması ise ev sahipleri için çok önemlidir. Kiracı eve verdiği zararı telafi etmeden çıkarsa bu maddi külfet tamamen ev sahibine kalmaktadır ve açık bir mağduriyet oluşmaktadır. Bu zararlar evin değerini dahi düşürebilmektedir. Dolayısıyla ev sahipleri bu konuda oldukça hassas bir tavır almaktadırlar.

Kiracı eve kiralama döneminde verdiği tüm zararlardan dolayı sorumludur. Bu zararların giderilmesi konusunda bir mecburiyet bulunmaktadır. Kira sözleşmesi de buna maddi delil olmaktadır. Bundan dolayı kiracı eve verdiği zararı gidermelidir. Ancak kritik olan bu durum kiracının evden tahliyesini gerektirir mi konusuna dayanıyor. Bu meseleye dair oldukça tartışmalı durumlar vardır ama konuya son noktayı geçmiş yıllarda yargıtay'ın verdiği emsal kararlar nihayetlendirmektedir.

Yargıtay tarafından daha önceki yıllarda verilen emsal kararlarda kiracının eve verdiği zararda mesuliyeti net bir şekilde tespit edilmiştir. Yargıtay kiracının bu zararı eksiksiz bir şekilde karşılaması gerektiğine hükmetmiştir. Ancak evi hor kullanan kiracının evden tahliye edilmesi konusunda Yargıtay farklı gerekçelerle ayrı bir karar almıştır. Yargıtay'a göre kiracının kiracılık süresi dolmamıştır ve eve verdiği zararı karşılama imkanı bulunmaktadır. Dolayısıyla eve verilen zarar meselesi evin ev sahibine tesliminde gündeme alınacaktır. Yargıtay kiracılığın devamında kiracının bu zararları telafi edebileceği gerekçesi ile konu hakkında hüküm vermiştir. Ev sahipleri kiracısı eve zarar verdiği için onları veden çıkaramaz ama kiracı da bu zararı telafi etmekten kurtulamaz.

Emlak365.com