Kiracı Statüsünde Bulunanların 2018 Yılında Ödemesi Gereken Abonelik Ücretleri Ne Kadar?

Yasalar gereği elektrik, su ve doğalgaz kullanımını yeni evlerinde veya işyerlerinde sürdürmek isteyenler bir takım işlemleri yapmalı ve bu işlemlere paralel olarak bir miktar da kullanım bedeli adı altında alınan ücretler ödemekle yükümlüler.
Kiracı Statüsünde Bulunanların 2018 Yılında Ödemesi Gereken Abonelik Ücretleri Ne Kadar?

Yasalar gereği elektrik, su ve doğalgaz kullanımını yeni evlerinde veya işyerlerinde sürdürmek isteyenler bir takım işlemleri yapmalı ve bu işlemlere paralel olarak bir miktar da kullanım bedeli adı altında alınan ücretler ödemekle yükümlüler. Peki bu işlemler nasıl yapılır ve ücretler nedir?

Yeni taşındığınız bir konut veya işyerinde yapılması gereken bazı yasal işlemler bulunmakta. Kanunlar gereğince bazı kullanımları, kullanımı yapan kişi bizzat üzerine almak zorunda. Peki bu kullanımlara yönelik abonelikler nasıl alınıyor, ücretler ne kadar?

Önceki adresinizden farklı bir haneye taşınmak ile "taşınmak işlemi" pek de bitmiyor. Yeni konutunuzda yapmanız gereken bazı işlemler sizi bekliyor olacak. Bu bir kısım işlemlerden bazıları elektrik, su ve doğalgaz aboneliğinin üzerinize alınması kısmını oluşturuyor. Yasalar gereği elektrik, su ve doğalgaz kullanımını yeni evlerinde veya işyerlerinde sürdürmek isteyenler bir takım işlemleri yapmalı ve bu işlemlere paralel olarak bir miktar da kullanım bedeli adı altında alınan ücretler ödemekle yükümlüler. Peki bu işlemler nasıl yapılır ve ücretler nedir?

Hanenize Elektrik Bağlatmak İçin Yapmanız Gerekenler

Yeni konutunuzda veya iş yerinizde Boğaziçi Elektrik'e abone olmak istiyorsanız şirketin 444 6 255 no'lu telefon numarasını veya firmanın sitesinde bulunan e-posta ile diğer iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz. Böyle bir işlem yapmak istemiyorsanız size en yakında bulunan herhangi bir müşteri işlem merkezinde bu iş kolayca halledilebilinir.

Hanenize elektrik aboneliği alırken nüfus cüzdanı, elektrik sayaç numarası veya eski bir fatura, DASK'tan alınabilecek bir poliçe ile abonelik için firmanın sizden istediği ek belgeler yeterli iken işyeri için abonelik alımında bunlara ek olarak vergi numarası ve imza sirküleri gibi ek talepler olabilmekte. Elektrik aboneliğinin bedeli ise Katma Değer Vergisi hariç 10,60 TL olarak belirlenmiş durumda.Hanenize Su Bağlatmak İçin Yapmanız Gerekenler

Eğer taşındığınız konutta mevcutta bir su aboneliği bulunuyorsa İSKİ'nin sizlere sağladığı ayrıcalık bünyesinde isim değişikliği hakkınızı kullanarak sadece aboneliğin ismini değiştirirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Su aboneliği ile ilgili her işlem 185 no'lu telefon hattından yapılabilmektedir.

Hanenize su aboneliği alırken nüfus cüzdanı, sayacınıza ait güncel işaret, eski bir fatura ve kira kontratı yeterli olurken işyerinde ise vergi levhası ve imza sirküleri istenmektedir. Kiracı konumda su aboneliği için bedel 132,3 TL iken işyerlerinde ise sözleşme aşamasında 336 TL bedel talep edilmektedir.Hanenize Doğalgaz Bağlatmak İçin Yapmanız Gerekenler

Konutunza veya işe yerinize doğalgaz bağlantısı yapmanız için gereken işlemler oldukça basit. Firma ile yaptığınız bağlantı sözleşmesi ile bağlantı süreci neredeyse bitmiş oluyor. Buna ek olarak EPDK tarafından belirlenen abone bağlantı bedeli de tek sefere mahsus olarak tahsil edilmekte. Bu hizmetin bedeli konutların 200 metrekaresi adına 514 tl ve KDV iken, artan her 100 metrekarede ek olarak 424 TL ve KDV talep edilmekte.