Kirada Mı Yoksa Kendi Evinizde Oturmak Mı?

Kendi evine sahip olma hayali hemen herkeste vardır. İçini istediği gibi düzenleyebileceği, duvarlarını istediği gibi boyayabilip, yerlere istediği parkeyi taktırabileceği, mutfak dolaplarına kendi tarzını yansıtabileceği bir eve sahip olmak herkesin hayalidir çünkü kiracı iken bunları yapabilmek oldukça zor hatta imkansızdır.
Kirada Mı Yoksa Kendi Evinizde Oturmak Mı?

Kendi evine sahip olma hayali hemen herkeste vardır. İçini istediği gibi düzenleyebileceği, duvarlarını istediği gibi boyayabilip, yerlere istediği parkeyi taktırabileceği, mutfak dolaplarına kendi tarzını yansıtabileceği bir eve sahip olmak herkesin hayalidir çünkü kiracı iken bunları yapabilmek oldukça zor hatta imkansızdır.İnsan kendi rahatını sonuna kadar yaşayabileceği, konforlu ve ay sonu ödeme yapma derdi olmayan, ayrıca ileride çocuklarına bırakabileceği ya da yeni bir yere taşınırken değerlendirebileceği bir ev ister. Ancak bu güzel isteklere sahip olmak tabi ki göründüğü kadar kolay değildir. Kiracı olarak bir evde otururken sadece aylık ödemeyi düşünürken, kendi evine sahip biriyseniz sigortasından vergilerine ve hatta evi alırken çektiğiniz kredi ödemelerine kadar birçok durumu göz önüne almanız gerekmektedir. Bu yüzden en doğru kararı vermek için iki durumu da en ince ayrıntısına kadar incelemeniz ve araştırmanız gerekir.

SİZCE HAYALLERİNİZDEKİ EV O EV Mİ?

Uzun yıllar kiracı olup, ilk kez yeni bir ev satın alacaklar için bu süreç oldukça zorlu geçer. Bu kişiler için evin büyüklüğü, konumu, mimarisi, sosyal çevresi, komşuları ve aidatına kadar her şey acaba isteklerimi karşılıyor mu düşüncesiyle göz önüne alınan durumlardır. O yüzden ev alırken bu tarz konularda dikkatli davranılmalıdır. Ayrıca evin konumu da oldukça önemlidir. Evin iç dizaynı her şeyi ile sizi tatmin etse de eğer bulunduğu konum itibarı ile kötü bir yerdeyse bu büyük bir eksidir çünkü ilerleyen zamanlarda evin değeri belki de hiç artmayacak ya da çocuklarınıza bırakırken yahut başka bir eve taşınma durumunuz olduğunda maddi olarak size destek veremeyecektir.

SİZE GÖRE AVANTAJLI OLANI SEÇİN

Ev sahibi olmanın güzel yanlarından bahsettik ancak bazı durumlarda kiracı olmak da ayrıcalık olabiliyor. Belki ömür boyu çalışmanız ile satın alamayacağınız bir ultra lüks müstakil evde kiracı olarak kalabilir ve hayallerinize bu şekilde de ulaşabilirsiniz. Ayrıca ev satın almak için yüklü bir paranın altına gireceğinizi ve hatta kredi takviyeleri ile ancak satın alabileceğinizi de unutmayın. Güzel bir araştırma yaparak sizin için avantajlı olanı seçin ve hayatınız boyunca mutlu olun.