Konut Almak İçin Uygun Zaman Mı, Mantıklı Mı?

Sürekli olarak yükselen konut kredisi faiz oranları kredi kullanarak konut satın almak isteyen kişilerin beklemede kalmalarına neden oluyor.
Konut Almak İçin Uygun Zaman Mı, Mantıklı Mı?

Sürekli olarak yükselen konut kredisi faiz oranları kredi kullanarak konut satın almak isteyen kişilerin beklemede kalmalarına neden oluyor.

Bu bekleyiş konut taleplerindeki oranın düşmesine neden olurken azalan talep, yüksek arz dengesi nedeni ile aslında konut fiyatlarında düşüşe neden oluyor. Peki, şu anda konut almak için uygun zaman mı, şu anda konut almak mantıklı mı?Konut Almak İçin Uygun Zaman Mı?

Bu sorunun yanıtı konutu nasıl alacağınıza bağlı olarak değişiyor. Konut satın almak için peşin paranız bulunuyorsa azalan talep nedeni ile düşen konut fiyatları nedeni ile kesinlikle hemen atağa geçmeniz gereken bir zamanda bulunuyorsunuz anlamına geliyor. Özellikle de markalı konut projeleri ellerinde kalan konut stoklarını tüketmek adına fiyatta indirime giderek son derece cazip koşullar sunarken nakit alımlarda da ekstra indirim yapabiliyor. Bu nedenle peşin parayla ev almak için bekliyorsanız bu tip projeleri araştırmanız tavsiye ediliyor.Bu Dönemde Konut Kredisi Kullanarak Ev Alınır Mı?

İkinci seçenek olan konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak seçeneğinde ise yükselen konut kredisi faiz oranları tüketicilerin önüne büyük bir engel olarak çıkıyor. Şu anda oldukça yüksek olan konut kredisi faizleri nedeni ile yüksek faiz yükü ile karşı karşıya kalan kişiler kredi kullanmaktan çekiniyorlar. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta bulunuyor. Bu da konut kredisi faiz oranları düştü haberlerinin çıktığı anda beklemede olan kişilerin konut alımına başlayacak olmaları.

Oluşan yüksek talep konut fiyatlarını kısa sürede yükseltecek bu da aynı şekilde kişinin cebinden fazla para çıkması anlamına gelecektir. Yani konut fiyatları ve konut kredisi faiz oranları bir teraziye benzetilirse kefeden bir taraf sürekli olarak yukarıda kalır. Bu nedenle önemli olan kişinin kendi kriterlerine uygun olan konutu bulduğu anda alım için harekete geçmesidir. Üstelik konut kredisi için sunulan konut kredisi yapılandırma hizmeti de büyük bir avantajdır.Konut Kredisi Yapılandırma Nedir?

Yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullana kişilerin konut kredisi faiz oranları düştüğü anda bankalarına başvuruda bulunarak konut kredisi faiz oranlarının düşen oran üzerine çekilerek yeniden hesaplanmasıdır. Yani kişi düşen faiz oranlarından her zaman yararlanma hakkına sahiptir. Banka bunun için konut kredisi yapılandırma ücreti alsa da yine de düşük konut fiyatları oluşan tüm bu zararınızı tazmin etmenizi sağlayacaktır. Yani aylık ödeme gücünüz şu andaki konut kredisi faiz oranları ile kredi ödemenize müsaade ediyorsa mutlaka alım için harekete geçmeniz önerilmektedir.