Konut Fiyatları Cepleri Yaktı, Satılık Ev Değil Oda İlanları Gündemi Salladı!

Konut Fiyatları Cepleri Yaktı, Satılık Ev Değil Oda İlanları Gündemi Salladı!
Merkez Bankası tarafından açıklanan resmi verilere göre konut fiyatları yıllık bazda yüzde 110 artış yaşarken ev sahibi olmak artık vatandaş için hayal oldu. Peki, konut fiyatları düşecek mi?

Tüm dünyada büyük bir barınma krizi yaşanırken Türkiye'de de konut fiyatları rekor seviyelere yükselmiş, küresel piyasalarda ev fiyatlarının en çok yükseldiği ülke Türkiye olmuştu. Yaşanan süreçte konut fiyatlarındaki yükseliş tüm balon iddialarına rağmen devam ederken Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksi verisinde de bu gerçek bir kere daha görüldü.

Merkez Bankası konut fiyat endeksi Mart 2022 raporuna göre Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı aylık bazda yüzde 9 yıllık bazda ise yüzde 116 oranında artış gösterdi. Son dönemde yabancıların istilasına uğrayan Antalya'da konut fiyatı yüzde 139,6 oranında artış ile rekor kırarken Ankara'da ortalama konut fiyatı yüzde 111, İstanbul'da yüzde 122 ve İzmir'de ise yüzde 105 oranında artış gösterdi.

MERKEZ BANKASI RAKAMLARINA GÖRE ORTALAMA 100 M2 EVİN FİYATI 950 BİN LİRAYA FIRLADI!

Türkiye genelinde ortalama metrekare konut fiyatı 9 bin 502 TL olarak belirlenirken bu da 100 m2 ortalama bir dairenin fiyatını 950 bin lira olması anlamına geliyor. Vatandaş artık bu fiyata ev almanın imkansız olduğunu belirterek konut değil oda satın alabileceklerini belirterek yaşanan duruma tepki gösterdi. Tepki göstermek için sosyal medyada satılık oda ilanları yayımlanırken evlerin metrekare birim fiyatı üzerinden verilen ilanlar büyük yankı uyandırdı.

Dar gelirli vatandaşlar ev sahibi olabilmek adına belediyeler üzerinden devletin ucuz sosyal konut satışı yapmasını talep ederken yine TOKİ 150 bin sosyal konut projesi gibi sosyal konut projelerine ağırlık verilmesini istiyor.

Haber Kaynağı: Emlak365.com