Konut Fiyatlarına Zam Gelecek Söylentisi İnşaat Sektörünün Yeni Pazarlama Taktiği Mi?

TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı konut satış rakamları konut satışlarında yaşanan düşüşün tüm hızı ile devam ettiğini gösterdi.
Konut Fiyatlarına Zam Gelecek Söylentisi İnşaat Sektörünün Yeni Pazarlama Taktiği Mi?

TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı konut satış rakamları konut satışlarında yaşanan düşüşün tüm hızı ile devam ettiğini gösterdi. Yaşanan bu düşüşe rağmen sektörde yer alan tüm ünlü oyuncuların birbiri ardına "konut fiyatlarına zam yapılacak", "konut fiyatlarına zam kaçınılmaz hale geldi" açıklamaları sektörün düşen satışları yükseltmek için uyguladığı taktik olarak görülmesine neden oldu. Peki, konut fiyatlarına zam gelecek söylentisi gerçekten de inşaat sektörünün yeni pazarlama taktiği mi?

Konut Maliyetleri Gerçekten De Yükseliyor

Aslında uzun süredir dolar kurunda yaşanan yükseliş ve inşaat maliyeti endeksi verilerinin sürekli olarak artması müteahhitlerin zorlanmasına neden oluyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi konut projelerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği illerimizdeki arsa fiyatlarının da rekor seviyelere ulaşması sektörün üretmiş olduğu konut projelerinde şu anki fiyatlarla kardan zarar etmesine neden oluyor. Yani, evet gerçekten de inşaat sektörü en kısa zamanda konut fiyatlarına zam yapma ihtiyacı duyuyor.

Zam Yapılırsa Konut Satışları Durma Noktasına Gelir

Pek çok müteahhidin nerede ise zararına konut satmasına rağmen konut satış rakamlarının sürekli olarak gerilemesi ise konut fiyatlarına zam yapılmasını engelliyor. Yapılacak olan konut zammı ile beraber zaten düşüşte olan konut satış rakamlarının durma noktasına gelmesinden korkan sektör oyuncuları bu nedenle konut fiyatlarına zam yapmaya yaklaşmıyor. Ancak konut kredisi faiz oranlarının düşmesi durumunda konut satış rakamlarının yükselişe geçmesi ile beraber gerçekten de konut fiyatlarına ciddi oranlarda zam yapılması kesin olarak bekleniyor.

Konut Satın Almak İsteyenler Şu Anda Ne Yapmalı?

Konut almak için beklemede olan kişiler için şu an en doğru zaman olarak öne çıkıyor. Açıklanan erken seçim kararının olumlu yansımalarının devam etmesi durumunda konut kredisi faiz oranlarının yakın zamanda düşmesi beklenirken elinde nakit parası olan kişiler için ise bu dönem kesinlikle konut alımı için en uygun zaman olarak öne çıkıyor. Kaynak: emlak365.com