Konut Fiyatlarındaki Son Durum

Dünya Gazetesi yazarı Leyla İlhan, bugün kaleme aldığı köşe yazısında konut fiyatlarındaki son durumdan, son zamanların sıkça konuşulan konularından olan konut kredilerinden ve konut satışları ilgili verilerden bahsetti.
Konut Fiyatlarındaki Son Durum

Dünya Gazetesi yazarı Leyla İlhan, bugün kaleme aldığı köşe yazısında konut fiyatlarındaki son durumdan, son zamanların sıkça konuşulan konularından olan konut kredilerinden ve konut satışları ilgili verilerden bahsetti.

Faiz Oranları Artıyor Konut Satışları Azalıyor


Yazısında, konut kredisi faiz oranlarının geçtiğimiz yarım yılda sürekli arttığına ve faizlerin artması ile paralel olarak ipotekli konut satışlarının azaldığına değinen Leyla İlhan, faiz oranlarının yüzde 1.15’lerde seyir ettiği bilgisini aktardı ve bankaların konut kredisi vermek için istekli olmadıklarını ifade etti. Leyla İlhan, TÜİK’in ocak ayı raporunu hatırlattı ve 1 yıl öncesine göre konut satışlarının yüzde 20.3 oranında azalma gösterdiğini belirtti. 2018 yılının ocak ayında toplamda 97 bin adet konut satıldığını ve bunların sadece 28 bin 678 tanesinin ipotekli konut satışı olduğunu sözlerine ekleyen İlhan, yazısında kredili satışların azalmasına rağmen konut satışlarının nasıl arttığı sorusunu gündeme getirdi. Rekor bir satış rakamı ile 1 milyon 409 bin konutun satıldığını belirten İlhan, bu artışta inşaat firmalarının satış yöntemlerinin payı olabileceğini de belirtti ve inşaat firmalarının yaptığı sıfır faizli vade seçeneklerini hatırlattı. İlhan, köşe yazısına ‘’bu metot sürdürülebilir mi?’’ sorusu ile devam etti. Leyla İlhan, sorduğu soru aracılığıyla değindiği konu ile ilgili Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu’nun açıklamalarını aktardı ve firmaların yaptığı bu satışların öz sermayeden ayrılan kaynaklar ile mümkün olabildiğinin ve bunun da bir takım sıkıntılara sebep olduğunun altını çizdi.

Risk Altında Olanlar…


Tahincioğlu’nun, ‘’stokların oluştuğu bazı bölgelerde piyasa içerisindeki iyi ve kötünün ayrışacağı’’ tespitini aktaran Leyla İlhan, bu ayrışma çerçevesinde bazı firmaların öz sermaye ihtiyaçlarının artacağını ve bu firmaların gayrimenkul sektörünü yan iş olarak yapan firmalar olacağını söyledi. Şirketlerin büyük bir riskin altına girdiklerini, içinde bulunduğumuz dönemde maliyetlerin daha da artacağını, şirketlerin kazançlarının azaldığını, uzun vadelerin şirketleri zor durumda bırakacağını ve bu konu ile ilgili inşaat şirketlerinin yüzde 10 ila yüzde 20 oranında bir zam yapmayı planladıklarını da sözlerine ekleyen İlhan, söz konusu zammın ya yıl sonunda, yada ufak miktarlarda ama zamana yayılmış bir şekilde gerçekleşeceğini de köşe yazısında belirtti.