Konut Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Koşullar

Konut Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Koşullar
İhtiyaçlarını karşılamak için bankaların kredi imkanından yararlanmak isteyenler, gerekli koşulları sağlaması durumunda kredi başvurusunda bulunabiliyor.

İhtiyaçlarını karşılamak için bankaların kredi imkanından yararlanmak isteyenler, gerekli koşulları sağlaması durumunda kredi başvurusunda bulunabiliyor.

Günümüzde birçok vatandaş ihtiyaçlarını karşılamak için bankaların sunduğu kredi imkanını değerlendiriyor. Bankalardan alınan krediler ile ihtiyaçlarını karşılarken, birçok vatandaş da kredi şartlarına uymadığı için bankaların sunduğu kredilerden faydalanamıyor.

Kredi alabilmek için gerekli şartların neler olduğunu sizler için hazırladık.

Yüksek Kredi Notu

Bankaların sunduğu kredi imkanından yararlanmak için en önemli kriter kredi notu. Kişinin finansal geçmişini içeren bir puanlama sistemi olan kredi notu, bankalar için büyük önem taşıyor. Kredi puanlaması, 0 ile 1.900 arasında derecelendirilirken, kredi puanınız ne kadar yüksek olursa kredi alma şansınız o derece yüksek olur.

Kredi puanınızın değerlendirmesi sonucunda size verilen puan ile bankalar aldığınız puanı şu şekilde değerlendiriyor:

-0-699 arası: Riskli

-700-1.099 arası: Orta riskli

-1.100-1.499 arası: Az riskli

-1.500-1.699 arası: İyi

-1.700-1.900 arası: Çok İyi

Bankalardan aldığınız kredi puanınızla birlikte, gelir durumunuz ve sigortalılık sürenizde değerlendirmeye alınıyor.

Sigortalılık Süresi

Bankaların kredilerine başvurularında değerlendirme sürecine aldığı diğer bir husus da sigortalılık süresi oluyor. Bankaların değerlendirmeye aldığı sigortalılık süresi, sizin devamlı bir işte çalıştığınızın göstergesi olduğundan bankalar tarafından aranılan bir kriter. Talep edilen sigortalılık süresi bankadan bankaya değişebilse de çoğu banka için minimum 3 aydır.

Gelir Seviyesi

Çekmek istediğiniz tutar ile geliriniz doğru orantılı. Yani, yüksek tutarda kredi çekmek istiyorsanız, gelirinizin de o oranda yüksek olması gerekiyor.

Yasal olarak aylık toplam taksit ödeme tutarınız, belgelenebilir gelirinizin yüzde ellisini geçemez. Aslında burada tüketicinin yararına durum söz konusu, anlık nakit akışını sağlamak için farklı bankalardan kredi alırsanız aylık ödemelerde zorlanabilir dahası geçiminizi tehlikeye atabilirsiniz.

Diğer Şartlar

Bankaların sunduğu kredi imkanından yararlanmak için yaş sınırı bulunuyor. Bütün kredi türleri için 18 yaşını doldurma şartı yani reşit olma şartı bulunuyor.

Yaş sınırı bütün kredi türleri için geçerli iken farklı tür krediler için geçerli kriterler de değişiyor. Bankadan alacağınız kredi türü içinde bu şartları sağlamanız gerekiyor.

Konut kredisi için:

Konut kredisi almak için, almak istediğiniz konutun satış değerinin yüzde 25’i kadar peşinatınız olması gerekiyor. Bunun yanında alacağınız konutun krediye uygun olması da gerekiyor.

Taşıt kredisi için:

Taşıt kredisinden yararlanmak için, almak istediğiniz aracın fatura bedeli üzerinden kredilendirme oranı uygulandığı için peşinatınızın olması gerekiyor.