Konut Kredisi Alırken Ödeme Planınızı İyi Belirleyin

Konut Kredisi Alırken Ödeme Planınızı İyi Belirleyin
İçinde yaşadığımız dönemde, ev almak zorlaşmışken ev almaya karar verenlerin de bu kararlarını iyice düşünmeleri gerekmekte. Çünkü ev alma işlemlerinde genellikle nakit ve toplu ödemeler yerine çoğu kişi, konut kredisi alarak ev alma yoluna gidiyor.

İçinde yaşadığımız dönemde, ev almak zorlaşmışken ev almaya karar verenlerin de bu kararlarını iyice düşünmeleri gerekmekte. Çünkü ev alma işlemlerinde genellikle nakit ve toplu ödemeler yerine çoğu kişi, konut kredisi alarak ev alma yoluna gidiyor.Konut Kredisi Alırken Ödeme Planınızı İyi Belirleyin

Ancak konut kredisiyle alırken dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar var. Bu noktalardan en önemlisi de konut kredisi alırken belirlenen ödeme planları. Doğru belirlenmemiş bir ödeme planı sizi zor durumda bırakabilir. Peki doğru ödeme planı nasıl olmalıdır?

Doğru Ödeme Planı Nasıl Elde Edilebilir?

Konut kredisi alınırken belirlenecek ödeme planında iş durumunuz önemlidir. İş durumunuza ve çalışma koşullarınıza (mevsimlik,dönemsel vb.) göre size uygun olan bir vadeli ödeme seçeneğini seçin. Öncelikli olarak kredinizi faiz oranına göre değil de kendi bütçe gelir durumunuza göre seçmeniz önemli. Vade süreleri ve aylık ödemeleri, aydan aya değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, eğer gelirinize göre bir vade seçeneğini tercih ederseniz, ödemelerinizi zor şartlar altında kalmadan yapmış olursunuz. Aylık gelrinize göre vade seçeneği belirlerken, ödeyebileceğiniz maksimum tutar üzerinden değil, ortalama bir hesaptan yola çıkın. Böylece kredinizi öderken zorlanmamış olursunuz.

Tek Bir Yere Bağlı Kalmayın

Günümüzde, neredeyse tüm bankalar, ev almak isteyenlere konut kredisi imkânı sunuyor. Konut kredisi almayı planladığınız andan itibaren, tek bir bankaya bağlı kalmayın. Konut kredisi alabileceğiniz tüm bankalardan bilgi alın ve seçiminizi bundan sonra yapın.

Bankaların size sunacağı faiz oranları,ödeme planları,ücretlendirme vb. konularda farklılık mevcut olabilir. Her bankanın konut kredisi anlayışına göre ödeme planları vardır. 3 ayda bir ödeme, artan ya da azalan taksitli ödeme ve ara taksitli ödeme seçenekleri bu ödeme planları arasındadır. Bu seçeneklerden birini, özellikle gelir durumunuzu düşünerek seçmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Son olarak bankaların gelir durumuna göre sunduğu ödeme planı seçeneklerinin yanında, birçok tüketicinin konut kredisi alırken kaygısı, işsiz kalma vb. nedenlerden dolayı taksitlerini ödeyememe oluyor. Böyle bir durumda, bankanız size evi sattırabilir ve durumun geçici olduğu belirlenirse taksitlerinizi erteleyebilir.