Konut Piyasasında Dolar 30 TL Diyen Selçuk Geçer'den Ev Sahiplerine Ve Kiracılara Kritik Uyarı!

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer kira ve konut fiyatları hakkında açıklama yaparak artan fiyatlara dikkat çekti. Selçuk Geçer konut piyasasında dolar kurunun 30 TL'den işlem gördüğünü söyledi.
Konut Piyasasında Dolar 30 TL Diyen Selçuk Geçer'den Ev Sahiplerine Ve Kiracılara Kritik Uyarı!

Türkiye'de son dönemlerde konut fiyatlarında ve buna bağlı olarak da kiralarda çok ciddi yükselişler kaydedildi. İnsanlar özellikle büyükşehirlerde ev kiralayabilmek için maaşlarının büyük bir kısmını vermek zorunda kalıyorlar. Konut fiyatları ise maaşlı çalışan bir vatandaşın alım gücünün çok ötesine geçti. Yaşanan bu yüksek fiyatlamanın nedenleri hakkında herkes ayrı bir gerekçe ortaya koyuyor.

KONUT FİYATLARI VE KİRALAR NEDEN ARTIYOR?

İnşaat sektörüne göre konut fiyatlarındaki artışlar inşaat maliyetlerindeki yükselişlerden kaynaklanıyor. Gerçekten de inşaat yapı malzemeleri son 1 yıllık süreç içerisinde olağanın dışında fiyat yükselişine maruz kaldı. Konut satın almak veya ev kiralamak isteyen vatandaşlara göre ise fiyatlardaki artışın nedeni emlak sektöründeki fırsatçılar oluyor. Bu konuda bir anlaşma zemini yakalanamazken ünlü ekonomist Selçuk Geçer konuya çarpıcı bir bakış açısı getirdi.

DOLAR KURU FARKLI SEKTÖRLERDE FARKLI SEVİYELERDE FİYATLANIYOR

Selçuk Geçer konut piyasasına yönelik yaptığı son değerlendirmesinde dolar kuruna da dikkat çekerek, "Bugün dolar kuru hepinizin bildiği gibi 13,5 TL seviyelerinde işlem görüyor. Ancak bu sadece dolar kurunun işlem tahtasındaki değerini ifade ediyor. Farklı piyasalara baktığımızda dolar kurunun değerinin bambaşka olduğunu görüyoruz. Elektronik ürünlerine bakıyorsunuz kuru 21 TL'de sabitlemişler. Farklı sektörlerde bu durumu net bir şekilde tespit edebiliyoruz. Konut piyasasında da böyle bir dolar kuru fiyatlamasını görebiliyoruz." dedi.

KONUT PİYASASINDA DOLAR KURU 30 TL

Konut piyasasının dolar kuru fiyatlaması hakkında ayrıntılar veren Selçuk Geçer, "Konut fiyatlarına baktığımız zaman dolar kurunun 25 TL ile 30 TL arasında bir yerlerde sabitlendiğini görüyoruz. Bundan dolayı da konut piyasasında çok büyük bir fırsatçılık meydana geliyor. Kira fiyatları ile konut fiyatları bundan dolayı fahiş seviyelere ulaştı. Ancak bu konuda bir denetim mekanizmasının olmaması piyasayı iyice belirsizleştiriyor. Hükümet yetkilileri hem konut fiyatlarına hem de kira fiyatlarına yapılan zamları sadece seyretmekle yetiniyorlar." ifadelerini kullandı.

Konut fiyatlarında bir gerileme beklemediğini söyleyen Selçuk Geçer, "Emlak balonundan sürekli bahsediyorum ama bu ekonomi anlayışı ile kazanan hep müteahhitler. olur. Dolayısıyla konut fiyatlarında da bir gerileme beklemiyorum. Ancak bu gerçek fiyatlar mıdır diye sorulacak olursa kesinlikle gerçek fiyatlardır diyemem. Konutlar hak ettiği fiyatların çok üzerinde satılıyor veya satılmaya çalışılıyor." dedi.