Konut Yatırımı için En Çok Tercih Edilen İl ve İlçeler

Döviz almak, kıymetli bir yerden arsa almak, banka faizleri ya da konut yatırımları insanların yaşamları boyunca elde ettikleri kazançları değerlendirdikleri alanlar olarak sıralanabilir. Özellikle konut yatırımı eğer uygun bir yerde ve doğru zamanda yapıldığı zaman kısa veya uzun vade de karlı yatırımlar haline gelebiliyor.
Konut Yatırımı için En Çok Tercih Edilen İl ve İlçeler

Döviz almak, kıymetli bir yerden arsa almak, banka faizleri ya da konut yatırımları insanların yaşamları boyunca elde ettikleri kazançları değerlendirdikleri alanlar olarak sıralanabilir. Özellikle konut yatırımı eğer uygun bir yerde ve doğru zamanda yapıldığı zaman kısa veya uzun vade de karlı yatırımlar haline gelebiliyor.Kimi insan yaşadığı eve sahip olarak bu yatırımı gerçekleştirirken kimisi ise bunu kazanç kapısı olarak görüp farklı şehir ve ilçelerde yatırım yapabiliyor. Türkiye’nin 81 tane şehre sahip olduğunu ve bunlarında binlerce ilçeden meydana geldiğini düşündüğümüz zaman bu yatırım için ne kadar geniş bir alana sahip olunduğunu aynı zamanda da hangi il de yatırımın gerçekleştirileceğine dair bir soru işaretinin meydana geldiğini tahmin edebiliriz. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre o sene yatırım amaçlı tercih edilen şehirler arasında birinci sırada İstanbul yer alıyor. Sonuçlara göre Türkiye genelinde konut satış sayısı 1,5 milyon olduğu düşünüldüğünde bunun 40 bin tanesi İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yapılıyor. Esenyurt bu değer ile 76 ili gerisinde bırakıyor. Sancaktepe, Beylikdüzü ve Pendik Esenyurt’u takip eden ilçeler oluyor.

Tercih Listesinde Büyük Şehirler İlk Sırada

Genellikle fazla nüfusa sahip ve gelişmiş şehirler yatırımcılar tarafından konut yatırımı için tercih edilen iller oluyor. Bunlar içerisinde de belli ilçeler en çok yatırım yapılan ilçeler haline geliyor. Örneğin, Ankara’da en çok yatırım yapılan ilçe 25 bin ile Çankaya olurken bunu 25 bin ile Keçiören ve 20 bin ile de Mamak takip ediyor. İzmir’de Buca ilçesi en yüksek konut satışına sahipken Antalya’da Kepez ve Bursa şehrinde ise Nilüfer oluyor.

Projeler de Yatırım Konusunda Etkili

Son yıllarda Türkiye geneli olarak konut satış oranları incelendiğinde sadece büyük ve gelişmiş şehirlerde değil küçük şehirlerde de konut satış oranlarının arttığı gözlemleniyor. Bu Türkiye içerisinde gayrimenkul satış piyasasının arttığını gösteriyor.

Geçmiş senelerin satış rakamları yeni yatırımlar için yatırımcılara bir fikir verirken yapım aşamasında olan ya da yapılması planlanan büyük projeler de yatırımcıları o alanlara yatırım yapmaya teşvik ediyor. Örneğin Kanal İstanbul, 3. Havalimanı gibi projelerin varlığı İstanbul içerisinde Arnavutköy, Küçükçekmece, Başakşehir ilçelerini konut yatırımı için öncelikli ilçeler haline getiriyor.