Konutta 'Transformasyon Dönemi'ne Giriliyor

İnşaat sektöründe apartman modelinden, proje konutlara geçiş süreci yaşanacağını söyleyen uzmanlar, sektörün 20 yıl daha gelişim ve değişim içinde olacağını tahmin ediyor.
Konutta 'Transformasyon Dönemi'ne Giriliyor

İnşaat sektöründe apartman modelinden, proje konutlara geçiş süreci yaşanacağını söyleyen uzmanlar, sektörün 20 yıl daha gelişim ve değişim içinde olacağını tahmin ediyor.

Uzmanlar, sektörde stok fazlası olduğu söylemlerine karşılık, konut inşaat sektörünün 20 yıl daha gelişim ve değişim içinde olacağını belirtiyor.

Gecekonduların kentsel dönüşümü ile atağa geçen inşaat sektörünün bir sonraki aşaması, yaşam alanlarını kısıtlayan apartman modelinden, proje konutlara geçiş sürecinin yaşanacağı "transformasyon dönemi" olacak.

30-50 yıllık apartmanların yerini proje konutlara bırakması değişimin temelini oluşturuyor. Yapılan araştırmalara göre, Türk halkının bünyesinde her tür olanak bulunan ve komşuluk ilişkilerinin yeniden canlandığı modern konut projelerini çok sevdiği gözlemleniyor.

Transformasyon döneminin başlangıcı olarak, Başkent Ankara'da Nefis Çankaya Evleri ve Koordinat Çayyolu projelerine imza atan YP İnşaat'ın Yönetim Kurulu Üyesi Osman Cem Çankaya, son yıllardaki gelişim ve değişimin olduğunu belirtti.

'Asıl Kentsel Dönüşüm Yeni Başlıyor'

Eski apartman dairelerinin transformasyonu, gerçek anlamda modern Türkiye'nin inşa edilmesini sağlayacak diyen Osman Cem Çankaya; "Büyüyen bir nüfusa sahibiz; nüfus bazı kentlerde her yıl yüzde 1,5, bazılarında yüzde 3 artıyor. Ülkemizde 8-10 milyon kişinin gelecek yıllarda kırsaldan, kentlere, metropollere göçeceği öngörülüyor. Yani her yıl yaklaşık 500-600 bin yeni konuta ihtiyaç var. Bu ihtiyaç bundan sonraki süreçte kentsel dönüşüm yerine daha kapsamlı, daha merkezi alanlardaki transformasyon ile giderilebilir. Yani asıl kentsel dönüşüm yeni başlıyor. Kent merkezlerinin çok kupon yerlerinde bulunan, buna karşın otopark, çocuk parkı ve sosyal donatı alanları gibi olanaklardan yoksun eski apartman dairelerinin transformasyonu, gerçek anlamda modern Türkiye'nin inşa edilmesini sağlayacak" açıklamasını yaptı.

En Büyük Sorun Otopark

Son dönemde inşa edilen proje konutların mimarileriyle göz kamaştırdığı gibi, konforu, modernliği, sakinliği ve her şeye kolay ulaşımı ile de çok tutulduğunu belirten Osman Cem Çankaya, çocukların parklarda güvenli bir şekilde oynaması, en nemli sorun olan otoparktan kurtulmak, ortak yaşam alanlarında özlenen komşuluk ilişkilerinin yeniden başlaması ve dairelerin güvenli olması proje konutlara ilgiyi daha da arttırdığını ifade etti.

Türk halkının apartmanların yeni versiyonu rezidansları, nitelikli konut projelerini sevmelerinin nedeni olarak, ferah ortamlar araması, komşuluk ilişkilerine önem vermesi olduğunu belirtti ve bu sürecin şehir merkezlerinin, modern konut projeleri ile donatılana kadar devam edeceğini belirtti.