Konya Büyükşehir Belediyesi İki Arsayı Ayrı Ayrı İhalelerle Satışa Çıkardı!

Belediyere ait olan taşınmazların ihale yoluyla satışına devam ediliyor. Konya Büyükşehir Belediyesi 2 adet arsayı ihaleyle satışa çıkardığını duyurdu.
Konya Büyükşehir Belediyesi İki Arsayı Ayrı Ayrı İhalelerle Satışa Çıkardı!

Türkiye'de belediyelerin mülkiyetlerinde bulunan arsalar ihale yoluyla satışa devam ediliyor. Belediyelerce satılan taşınmazlar hem emlak piyasasına kazandırılmış oluyor hem de belediyeler çok ciddi gelirler elde edip bütçelerini daha güçlü hale getirebiliyorlar.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yayınlanan yeni bir ilan ile belediye mülkiyetinde bulunan iki adet arsanın satışa çıkarıldığı bildirildi. İhale yoluyla yapılacak olan satışın 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun ilgili maddesi gereği kapalı teklif usulüyle gerçekleştirileceği bildirildi.

İHALELER NE ZAMAN YAPILACAK?

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan olan arsa satış ihalesinin ne zaman yapılacağına dair de bilgi kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre 17 Ağustos 2021 Salı günü Konya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Binası'nda bulunan Büyükşehir Belediye Meclis Salonu'nda Belediye Encümeni tarafından arsa satış ihalerleri yapılacak.

HANGİ ARSALAR İHALEYLE SATILIYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından satışa çıkarılan arsaların nitelikleri ve diğer tüm detayları belli oldu. Buna göre her iki arsa da Karat ilçesinde Fevziçakmak Mahallesi'nde bulunuyor. Yan yana bulunan arsaların ikisinin de 20.514 metrekare büyüklüğünde olduğu açıklandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin yetkili birimleri tarafından yapılan muhammen bedel belirleme çalışmalarının ardından satışa çıkarılan her iki arsanın da muhammen bedeli olarak 32 milyon 825 bin lira belirlendi.

Konya Büyükşehir Belediyesi İki Arsayı Ayrı Ayrı İhalelerle Satışa Çıkardı!

Yine satışa çıkarılan iki arsanın da geçici teminat bedelinin arsa başına 984.750 TL olduğu açıklandı. İhaleye katılıp teklif vermek isteyen gerçek veya tüzel kişilerin bu geçici teminat bedelini ihale saatinden önce Konya Büyükşehir Belediyesi'nin belirlediği hesaba aktarılması gerekiyor.

Öte yandan satışa çıkarılan arsaların imar durumları hakkında da bilgi paylaşımı yapıldı. Buna göre satılacak olan her iki arsa da sanayi tesis alanı olarak kayıtlarda geçiyor.

ÖDEME NASIL YAPILACAK?

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin kapalı teklif usulü ile yapılacak olan ihaleyle satışa çıkardığı arsaların ihale sonrasında ödeme şekline dair de bilgi verildi. Buna göre ihaleyi kazanan gerçek veya tüzel kişiler ödemeyi 30 taksitte yapabilecekler. Bu taksitlerin ilki ise peşin olarak ödenecek. Ayrıca ilgili kanun gereği bu arsaların satışına ilişkin herhangi bir KDV ödemesi yapılması gerekmeyecek.