Kredi faiz oranları yükseldi konut satış hızı yavaşladı!

Türkiye'de konut kredisi için faiz oranlarının yükselmesi ve kısıtlanmasının yaşanmasının ardından konut satış hızının yavaşladığı öğrenildi.
Kredi faiz oranları yükseldi konut satış hızı yavaşladı!

Konut satışlarının gündem olduğu bu son dönemde gayrimenkul uzmanları tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye genelinde konut satış hızının yavaşladığı öğrenildi. Konutun artık taleplerin de azalması ile birlikte yatırım aracı olmaktan çıkmaya başladığı ifade edildi.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ GEREKİYOR!

Güncel olarak konut krizinin ülke genelinde vatandaşları etkilemesinin ardından bu fahiş fiyatların engellenmesi gerektiği konusunda Gayrimenkul Uzmanı Gülcan Altınay, “Kişiler yüksek faizli konut kredileri alamadığı için, konut limitleri de düşük seviyede tutulduğu için insanlar konut alımında şu an zorluk yaşıyor. Aynı zamanda konut arzında yaşadığımız sıkıntı ve fiyatların çok yüksek seviyede olması, enflasyon ve dolar artışının yüksek seviyede olmasının yanında kira rakamları düşük kaldı. Krediler rahatlamazsa bu balon fiyat artışı biraz geriye gelmezse bu kriz devam eder. Krediler açıldığı başlayıp fiyatlar da normal seviyesine geldiği sürece sorunlar çözülmeye başlar.” şeklinde ifadelere yer verdi.

KİRA ARTIŞ ORANLARINDA DÜŞÜŞ GÖRÜLDÜ!

Son iki aya bakıldığı zaman kira artış oranlarında azalma görüldüğü öğrenildi. Bunun nedenleri arasında ise üniversitelerin başlaması ve yurt kayıtlarının başladığı ifade edildi. Öğrencilerin yüksek kiraları karşılayamaması ise evlere taleplerinin azalmasına neden olduğu bu durumun da konut fiyatlarını düşürmesine neden olduğu açıklandı. Konu ile ilgili Altınay, "Özellikle son aylarda yaşadığımız üniversitelerin yerleşme sebebiyle küçük dairelerin kiralarında ciddi bir artış yaşanmıştı. Şu an bu durum normal seviyesinde devam ediyor kira artış oranları son iki aydaki artış hızına göre daha düşük. Tayini çıkan memur grup evlerine yerleşti, öğrenciler yerleşti ve şu an kiralık konut arayışında hızlı değil dolayısıyla arzu başlayınca fiyatlarda yerinde şu an seyrediyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Haber Editörü