Kredi Kartı Aidatı Ödeyenlere Mahkemeden 984,50 TL'lik Para İadesi Hakkında Son Dakika Emsal Karar Açıklandı

Kredi Kartı Aidatı Ödeyenlere Mahkemeden 984,50 TL'lik Para İadesi Hakkında Son Dakika Emsal Karar Açıklandı
Cebinde kredi kartı olan herkesi ilgilendiriyor. Bankaların kredi kartı aidat iadesi için yeni mahkeme kararı açıklandı. Tüketici Hakem Heyeti kredi kartı aidatı para iadesi kararını duyurdu!

Özellikle de pandemi döneminde kredi kartı kullanan kişi sayısı büyük bir hızla artarken bankaların vatandaşlardan tahsil ettikleri kredi kartı aidat parası da rekor seviyeye ulaşmıştı. Kredi kartı aidatı konusunda mahkemeler tarafından verilen kararlara rağmen bankalar itiraz etmeyen kişilerden aidat parası tahsil etmeye devam ediyor.

Kredi kartı kullanan kişilerin mutlaka hesap ekstrelerini kontrol etmeleri gerekirken, kendilerinden kredi kartı aidatı parası tahsil edilen kişilerin bu rakama itiraz etmesi gerekiyor. Kredi kartı aidat iadesi dilekçesi yazılarak bankaya başvuru yapılarak paranın iadesi isteniyor. Bazı bankalar bu tutarı kredi kartına para puan olarak uygulama yoluna giderken bazı bankalar ise deyim yerindeyse işi yokuşa sürüyor.

KREDİ KARTI AİDAT PARASINI GERİ ALMA! KART İADESİ PARASI NASIL GERİ ALINIR?

Emsal karara konu olan olay Kahramanmaraş'ta yaşandı. 2012 ile 2022 yılları arasında sahibi olduğu kredi kartından alınan kart iadesi parasının kendisine iade edilmesini isteyen vatandaş bankaya başvuru yaptı. Kendisinden kesilen 984,50 liralık paranın iade edilmesini isteyen vatandaş bankanın itiraz etmesi üzerine Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yaptı. Hakem heyeti vatandaşı haklı buldu ve paranın iadesine karar verdi.

Bankanın karara itiraz etmesi üzerine dava Kahramanmaraş 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne taşındı. Mahkeme bilirkişi raporu talep etti. Bilirkişi ücretsiz kart seçeneğinin sunulduğu tarih olan 2012-2014 yılları arasındaki rakamın iade edilmesini ancak sonraki yıllar için para iadesi kararı verilmeyeceğini söyledi. Mahkeme kararında aidat ücretli kartın tüketici ile müzakere edilip verildiğinin banka tarafından ispatlanması gerektiğini, davalıya ücretsiz kart sunulduğunun banka tarafından ispat edilemediğini belirterek bankayı haksız buldu ve 934 liralık paranın iadesine karar verdi.

Kredi Kartı Aidatı Ödeyenlere Mahkemeden 984,50 TL'lik Para İadesi Hakkında Son Dakika Emsal Karar Açıklandı

KREDİ KARTI PARA İADESİ NASIL ALINIR, NEREYE BAŞVURU YAPILIR?

Alınan kararı değerlendiren Tüketici Konfederasyonu Başkanı ve Tüketici Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu "Vatandaşlar kart aidatı talep eden kuruma itiraz edebilir. Sonuç alamazsa Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmalı. Eğer buradan da sonuç alamazsa 15 gün içerinde Tüketici Mahkemesi’ne itiraz davası açın" diyerek vatandaşların tüketici hakem heyetine başvuru yapmaları gerektiğini söyledi. Ancak bankanın aidatsız kart ürününün vatandaş tarafından reddedilmemiş olması şartı aranıyor.