Maliyet Krizi Projeleri Erteletti, İnşaat Sigortası Oranı Rekor Düşüş Yaşadı!

Maliyet Krizi Projeleri Erteletti, İnşaat Sigortası Oranı Rekor Düşüş Yaşadı!
İnşaat maliyet endeksinin rekor kırması ve ekonomideki dalgalanma dev projeleri vurdu. Pek çok projede zorunlu erteleme kararı çıkarken yeni projelerde rafa kalktı.

Başta demir ve çimento fiyatları olmak üzere pek çok inşaat malzemesinin fiyatına gelen rekor zamlar inşaat sektöründe büyük bir maliyet krizi yaşanmasına neden olmuştu. Özellikle de çimento fiyatlarında yüzde 200 seviyesine dayanan zamlar nedeni ile İMKON'a bağlı şantiyelerde Haziran ayında iş bırakma eylemi yapılmış, 15 günlük eylemde şantiyelerde çalışmalar durdurulmuştu.

Yapılan eylemlerin yanı sıra maliyetlerdeki hızlı yükseliş, yüksek fiyatlar nedeni ile müteahhitlerin yaşadığı endişe ve sözleşme imzalanan işlerde ortaya çıkan maliyet farkı nedeni ile inşaat sektörü büyük bir krize girmiş, devam eden işler askıya alınırken başlanmayan projelerde rafa kaldırılmış, lansman çalışmaları bir bir ertelenmeye başlanmıştı.

PROJELER DURDU, İNŞAAT SİGORTALARI YÜZDE 40 AZALDI!

Konuyu bugünkü köşesine taşıyan Dünya Gazetesi yazarı Zuhan Doğan inşaat sektöründe yaşanan durgunluğun sigorta verilerine de yansıdığını belirterek yüzde 40 oranında bir düşüş yaşandığını söyledi. İnşaat sigortalarının asıl beslendiği projelerin köprü, tünel, baraj, enerji santralleri, otoyollar, büyük konut projeleri olduğunu belirten Doğan bu projelerin askıya alınmasının büyük kayıp yaşanmasına neden olduğunu dile getirdi.

İNŞAAT SİGORTASI NEDİR, NE İŞE YARAR?

İnşaat sigortası, mühendislik sigortaları kapsamında sunulan bir hizmet olup deneme süresi de dahil olmak üzere hayata geçirilecek olan projenin başlangıcından bitimine kadar olan sürede ani, beklenmeyen risklere karşı tüm hasarları teminat altına olan sigortacılık ürünüdür. Ülkemizde ne yazık ki yaygın olarak kullanılmamakla beraber banka kredisi ile yapılan işlerde bankalar tarafından zorunlu tutulmaktadır.