Mandıra Filozofu Filminin Çekildiği Doğa Harikası Koydan Geriye Sadece Küller Kaldı!

Muğla'nın Milas ilçesinde çıkan yangına müdahaleler sürerken tüm Türkiye'nin izlediği Mandıra Filozofu filminin çekildiği Çökertme Koyu yanarak küle döndü.
Mandıra Filozofu Filminin Çekildiği Doğa Harikası Koydan Geriye Sadece Küller Kaldı!

Türkiye son bir haftadır orman yangınları ile kabusu yaşamaya devam ediyor. Antalya, Mersin, Osmaniye, Adana, Muğla gibi illerde meydana gelen orman yangınının tahribatı çok büyük oldu. Türkiye'nin el değmemiş doğası yangın nedeniyle küle dönerken geriye ise sadece harabeye dönüşmüş evler ve iç sızlatan doğa manzaraları kaldı.

ÇÖKERTME KOYU KÜLE DÖNDÜ

Muğla da orman yangınlarından etkilenen illerden birisi oldu. Doğa harikası koylar yangından etkilenirken tahribatın boyutu gün geçtikçe daha net bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. Özellikle el değmemiş doğası ile bunca yıl korunması başarılan Çökertme Koyu yanarak kül oldu.

MANDIRA FİLOZOFU FİLMİNİN ÇEKİLDİĞİ YERDİ

Çökertme Koyu'nun bu orman yangınlarında bir sembole dönüşmesinin ise farklı bir anlamı bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda çekilen ve beğeniyle izlenen Mandıra Filozofu filminde mekan olarak Çökertme Koyu kullanılmıştı.

Filmin yönetmeni ve oyuncusu olan Müfit Can Saçıntı kötü haberi hem sosyal medyadan hem de televizyon ekranlarından duyurdu. Filmin çekildiği koyda bulunan kulübe evler dahil olmak üzere herşey yanarak kül oldu.

Mandıra Filozofu Filminin Çekildiği Doğa Harikası Koydan Geriye Sadece Küller Kaldı!

FİLM ÇEKİLEN YERDEN GERİYE KÜLLER KALDI

Konu hakkında bir açıklama yapan Müfit Can Saçıntı, “Filmi çektiğimiz yerde yalnızca küller kaldı. O filmin gerçek başrol oyuncusu o mekandı. 2 yıl boyunca biz o mekanı aramıştık. Çökertme Koyu'nda bulunan ve karayolu ile ulaşılamayan bir yerdi.

Yalnızca denizden ulaşabildiğimiz bir mekan bugün kül olup gitti. Çok üzüntülüyüz. Bir doğa harikasını kaybettik. Ülkemiz adına bir kayıptır bu. İnsan kendisini garip hissediyor. Çok kötü günlerden geçiyoruz. Ormanların geri gelme ihtimaline dair umudumuz var. İnşallah ormanları geri kazanırız.” dedi.

Mandıra Filozofu Filminin Çekildiği Doğa Harikası Koydan Geriye Sadece Küller Kaldı!

Bölgede etkili olan yangın yerleşim yerlerinde de büyük sorunlar yaşanmasına neden oldu. İnsanlar evlerinden tahliye edilirken geçimini hayvancılıkla sağlayan köylüler yaklaşık 500 büyükbaş hayvanlarını olarak alevlerden kaçtılar.

Öte yandan orman yangınlarının söndürülmesine ilişkin yoğun bir çalışmada de tüm yangın bölgelerinde devam ediyor. Yaz mevsimi olması ve sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle alevlerin kontrol altına alınması oldukça güç bir hale geldi.

Orman yangınlarının yalnızca Türkiye'de değil tüm Akdeniz'de olduğu bilgisi de gelmeye başladı. Hem İtalya'da hem de Yunanistan'da benzer orman yangınları olduğu bildirildi. Bu ülkelerdeki orman yangınlarının Türkiye'deki gibi çok geniş alanlara yayılmadığı belirtildi.