Önce Otur Sonra Satın Al Konut Dönemi Başlıyor

Önce Otur Sonra Satın Al Konut Dönemi Başlıyor
Üretilen konut sayısının çok yüksek olmasına bağlı olarak konut stok rakamları her geçen gün artmaya devam ediyor.

Üretilen konut sayısının çok yüksek olmasına bağlı olarak konut stok rakamları her geçen gün artmaya devam ediyor.

Yaşanan artış konutta balon iddialarını güçlendirirken stokları eritmek için sektör yeni ataklar gerçekleştirmeye çalışıyor. Bunlardan biride önce kirala sonra satın al konut sistemi olarak öne çıkıyor. "Önce dene, sonra al" sistemi olarak lanse edilen yeni sistemde tüketicilerin karar verme süreçlerinin kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Satın Almak İstediğiniz Konutu Önce Kiralıyorsunuz


Geliştirilen yeni sistem ile beraber satın almak istediğiniz konutu önce kiralıyorsunuz ve 1 yıllık deneme süreci başlıyor. Bu sürecin sonunda kiraladığınız konuttan memnun kaldıysanız satın alma talebinde bulunuyorsunuz. Üstelik 1 sene boyunca ödemiş olduğunuz kira bedeli de konutun satış tutarından düşülüyor. Bu sayede hiçbir tereddüt ve endişe yaşamadan konut satın alma kararı veriyorsunuz.

İlk Önce İstanbul'da Uygulanmaya Başlanacak


Uygulama ile ilgili olarak bilgi veren Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü projenin ilk olarak İstanbul'da hayata geçirileceği müjdesini verdi. Sistem konut satın almak isteyen ancak karar verme aşamasında ikilemde kalan kişilerin karar vermelerini kolaylaştırırken konut firmaları da bu sayede duran konut satışı performanslarını daha üst seviyeye taşıyacak. Yani hem konut satıcıları hem de konut almak isteyen kişilerin lehine olacak bir sistem hayata geçirilmiş olacak.

Satışı Tamamlanmayan Projeler İçin Umut Işığı Olacak


Geliştirilen yeni proje özellikle de markalı konut projelerinde elde kalan dairelerin satışı için umut ışığı olacak. İlk olarak bu sistem önerisi geldiğinde sıfır dairelerin 1 yıl kullanıldıktan sonra satın alınmaması durumunda ikinci el konut haline gelecek olması nedeni ile konut üreticileri teklife sıcak bakmamıştı. Ancak uzun zamandır satılmayan dairelerde fiyat indirimine gitmek yerine üreticilerin bu riski kabul etme aşamasına gelmesi sektöre yeni bir hareket getirecek gibi görünüyor.

Sistemin en büyük artısı ödenecek olan kira bedelinin toplam satış bedelinden düşülecek olması. Yani kiralama işleminden evi satın almak isteyen kişiler hiçbir şekilde zarar etmeyecek ve avantajlı pozisyonlarını koruyacak. Konut üreticileri ise dairelerini boş bekletmek yerine kiraya vererek satma şanslarını attıracak. Sistem ilk olarak İstanbul'da hayata geçirilecek ve gördüğü ilgiye göre Ankara, İzmir gibi şehirlerde de kullanıma sunulacak.