Osmangazi Belediyesi'nde Kentsel Dönüşüm Heyecanı

Osmangazi Belediyesi, Kükürtlü Projesi için kolları sıvadı. Osmangazi Belediyesi'nin Kükürtlü Caddesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında çalışmalara başlandı. Bu çalışmalar kapsamında Osmangazi Belediyesi’nin eskiden olduğu gibi tekrar cazibe merkezi haline gelmesi planlanıyor.Eskiden Bursa’nın en kalabalık ve gözde semtleri arasında yer alan, fakat zaman içerisinde üzerindeki bu ilgiyi yitirmiş olan Kükürtlü Caddesi, çok yakın bir zamanda eski şöhretine kavuşacağı ön görülüyor. Projenin i
Osmangazi Belediyesi'nde Kentsel Dönüşüm Heyecanı

Osmangazi Belediyesi, Kükürtlü Projesi için kolları sıvadı.

Osmangazi Belediyesi'nin Kükürtlü Caddesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında çalışmalara başlandı. Bu çalışmalar kapsamında Osmangazi Belediyesi’nin eskiden olduğu gibi tekrar cazibe merkezi haline gelmesi planlanıyor.

Eskiden Bursa’nın en kalabalık ve gözde semtleri arasında yer alan, fakat zaman içerisinde üzerindeki bu ilgiyi yitirmiş olan Kükürtlü Caddesi, çok yakın bir zamanda eski şöhretine kavuşacağı ön görülüyor. Projenin ilk aşaması Süleyman Çelebi Camii’nin doğu, batı ve kuzey bölümlerini içine alan üç parsel ile ilgili plan değişimi oy birliği ile kabul edilmiş oldu.

Projenin tek amacı semte sadece yapısal anlamda estetik katmak değil. Ayrıca yapıları depreme karşı daha da dayanıklı hale getirerek semt sakinlerine daha güvenli bir yaşam alanı sunmaktır.İlk Adım Atıldı

Osmangazi Belediyesi'nde Kentsel Dönüşüm Heyecanı

Osmangazi Belediyesi Başkanı olan Mustafa Dündar tarafından yapılan açıklamada, evlerin bazılarının 40 yılı aşkın zamandır restore edilmediği ve bunun sonucunda dayanıksız birer yapı halini aldıkları aktarıldı. Bu proje sayesinde Kükürtlü Caddesi’nin yeniden doğuşuna tanıklık edeceğimiz müjdelenmiş oldu.

İlk adımı Süleyman Camii etrafında atılacak olan bu proje, camiinin doğu, batı ve kuzey kısımlarını içini alarak 3 parsellik bir alanda uygulanması kararlaştırıldı. Kükürtlü Projesi sayesinde benzer site açısından 1.60, uygulamanın ada bütününe yayılması ile 1.75 olacak şekilde tespit edildi. Maksimum yapı yüksekliği 24,50 metre, en fazla taban kat sayısının ise 0,50 olacak şekilde ayarlanan bu planda çekme mesafesinin ise 4 metre olması kararlaştırıldı. Ayrıca ana cadde genişliği 25 metreye çıkarılıp, yaya kaldırımının da 3 metre olmasına ve 1.25 metrelik bisiklet yolunun ayrılmasına karar verildi.

Osmangazi Belediyesi'nde Kentsel Dönüşüm Heyecanı

İlk adımı atılmış bulunan bu güzide projenin kalan kısımlarının ise gelecek süreçte belirli aralıklarla ve parçadan bütüne gidilerek tamamlanacağı açıklandı.