Otomobilden Sonra İkinci El Satışında Düzenleme Sırası Emlak'da

Geçtiğimiz günlerde ikinci el otomobil satışlarına ilişkin düzenlemenin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından gözler emlak sektörüne çevrildi.
Otomobilden Sonra İkinci El Satışında Düzenleme Sırası Emlak'da

Geçtiğimiz günlerde ikinci el otomobil satışlarına ilişkin düzenlemenin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından gözler emlak sektörüne çevrildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'de bu konuya ilişkin olarak yakın zamanda ikinci el konut satışına düzenleme getirileceğini açıkladı.

Bilindiği gibi 13 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlülüğe giren ikinci el otomabil satışına ilişkin düzenlemelerin ardından gözler emlak sektörüne çevrilmiş durumda. Yayınlanan yönetmeliklere göre artık herkes ikinci el otomobil satamayacak ve İkinci el otomobil satacak kişilerde de yetki belgesi aranacak.

Gümrük Bakanı: Aynı Düzenleme Emlak Sektöründe de Olacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'de bu konuya ilişkin olarak yakın zamanda ikinci el konut satışına düzenleme getirileceğini açıkladı. Buna göre herkes emlak alım satımı yapamayacak ve emlak satışına ilişkin emlakçıların yetki belgesi alması gerekecek.

Bakan Tüfenkci yaptığı açıklamada,ikinci el emlak alım satımında çok ciddi oranda boşluklar olduğunu ve bununda mağduriyetler yarattığını söyledi.Yetkili kişilerle ve vatandaşlarla bu konuyu görüştüklerini ve taleplerini titizlikle incelediklerini söyledi.

Otomobilden Sonra İkinci El Satışında Düzenleme Sırası Emlak'da

EMLAKÇILARDA MESLEKİ YETERLİLİK ARAYACAĞIZ

Bakan Tüfenkci sözlerine şöyle devam etti:"“Bu konuda son değerlendirmeleri yaptıktan sonra yönetmelik haline getirip Başbakanlığa göndereceğiz. Emlakçıların mesleki yeterliliği, işletmelerin fiziki alanlarına ilişkin standart getirilmesi, emlakçı komisyon oranlarının belirlenmesi, ekspertiz raporlarının alınması noktasında düzenlemeler yaparak inşallah önemli bir boşluğu dolduracağız. Böylece ne alıcı ne de satıcı mağdur olacak.”

Emlak365.com sitesi olarak bu konuya ilişkin detaylar geldikçe sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. En güncel emlak haberleri, konut projeleri, yatırım rehberi ve toki haberlerinden anında haberdar olmak için sitemizi takip etmeye devam edin.

Emlak365.com | Ankara