Otopark Zorunluluğu Getiren Otopark Yönetmeliği Ne Zaman Yürürlüğe Giriyor?

Her daireye bir otopark zorunluluğu getiren Yeni Otopark Yönetmeliği hatırlanacağı üzere 22 Şubat 2018 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlHer daireye bir otopark zorunluluğu getiren Yeni Otopark Yönetmeliği hatırlanacağı üzere 22 Şubat 2018 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.
Otopark Zorunluluğu Getiren Otopark Yönetmeliği Ne Zaman Yürürlüğe Giriyor?

Her daireye bir otopark zorunluluğu getiren Yeni Otopark Yönetmeliği hatırlanacağı üzere 22 Şubat 2018 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürl

Her daireye bir otopark zorunluluğu getiren Yeni Otopark Yönetmeliği hatırlanacağı üzere 22 Şubat 2018 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. İnşaat sektöründe büyük bir ek maliyet getireceği nedeni ile eleştirilere neden olan yönetmelik itirazlara rağmen hükümet kanadı tarafından yürürlüğe sokulmuştu. Peki, otopark zorunluluğu getiren otopark yönetmeliği ne zaman yürürlüğe giriyor?Otopark Yönetmeliği Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğin 16. maddesine göre yeni yönetmelik 1 Haziran 2018 tarihi itibari ile hayata geçecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yeni yönetmelik ile beraber 1 Haziran tarihinden sonra yapılacak olan yeni binalarda yönetmelikte belirtilen şekillerde otopark yerleri ayrılmayan binalara yapı ruhsatı verilmeyecek. Yine otoparklar inşa edilerek kullanıma hazır hale getirilmediği sürece taşınmazın yapı kullanım izni yani iskan belgesi verilmeyecek. Bu nedenle otopark yönetmeliği büyük önem taşıyor.

Otopark Sorunu Çözülecek!Yeni otopark yönetmeliği 2018 uygulamaya girdiği anda özellikle de büyük şehirlerde yaşanan otopark çilesi sona erecek. Bina sakinlerinin sık sık birbirleri ile kavga etmelerine neden olan otopark sorunları her daireye bir otopark alanı ayrılması ile büyük oranda çözülecek.Ancak uygulamanın hayata geçirilmesi ile beraber müteahhitlerin konut üretim maliyetleri büyük oranda artacak. Zaten sürekli olarak yükselen inşaat maliyet oranları ile sıkıntılı bir süreç yaşayan ve yükselen konut kredisi fai oranları nedeni ile konut satış rakamları gerileyen inşaat sektörünün yönetmeliğe nasıl tepki göstereceği ve tarih yaklaştıkça erteleme için bir başvuruda bulunup bulunmayacakları da merak konusu oldu. Konu hakkında yaşanan tüm gelişmeleri emlak365.com sitemizden tüm ayrıntıları ve en son güncel halleri ile yakından takip edebilirsiniz.