Sakın Evi Görmeden Para Vermeyin! Kiralık Dairelerde Binlerce TL'lik Dolandırıcılık

Kira fiyatlarının yükselmesinin ardından dolandırıcılar kapora parası üzerinden vatandaşları mağdur etmeye başladılar. Uzmanlar ise dolandırılmamak için dikkat edilmesi gereken hususları açıkladılar.
Sakın Evi Görmeden Para Vermeyin! Kiralık Dairelerde Binlerce TL'lik Dolandırıcılık

Emlak sektöründe yaşanan durgunluk, pandemi süreci ve artan talep kira fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Öyle ki bazı il ve ilçelerde kiralık ev bulmak hayal oldu. Oluşan bu durumda ise dolandırıcılar harekete geçtiler.

UZMANLAR VATANDAŞLARI UYARDILAR

Büyükşehirler başta olmak üzere çok sayıda şehirde kira fiyatları oldukça yükseldi. Bu dönemde bazı kişiler kendilerini emlakçık gibi tanıtıp internet üzerinden ilanlar yayımlaya başladılar.

Kendilerine ait olmayan evleri sanki kiralık ev gibi ilana koyan dolandırıcılar internet üzerinden kendilerine ulaşanlara ise yalan söylüyorlar. Söz konusu evler için talebin çok olduğunu söyleyen dolandırıcılar kapora gönderilmesini istiyorlar. Eğer vatandaşlar evi görmeden kapora yatırıyorlar. Daha sonra ise dolandırıcılar ortadan kayboluyorlar. Kapora dolandırıcılığı yapanlara karşı ise uzmanlardan uyarılar geldi.

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük vatandaşların dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgi verdi.

Levent Küçük nelere dikkat edileceğine dair konuşmasında "Fiyatlar yükseldiği için güzel semtlerde özellikle bakımlı, hatta eşyalı kiralık olmayan veya bir başka emlakçının portföyünde olan daireyi kendi kiralıyormuş ilan veriyorlar, çok talep olduğunu söyleyip kapora istiyorlar. Bu anlamda çok dolandırıcı ve mağdur var. Ev kiralamak isteyenler internet sitesi üzerinden, evi, ev sahibini görmeden uzaktan para göndermesinler, doğruluğundan emin olsunlar.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa'da vatandaşların fiyatlara karşı çok dikkatli olmalarını gerektiğini ifade etti. Özellikle şehir dışından kiralık ev arayanların ödeme yapmamaları gerektiğini ifade eden Aşa "Elinde çanta kolunda ajanda olan herkesi emlakçı olarak muhatap almasınlar.” açıklamasında bulundu.