Şantiyelerde İş Bırakma Eylemi! Müteahhitler 2 Eylül'de Grevde, Konut Fiyatları Nasıl Etkilenecek?

Çimento fiyatlarına yapılan zamlar sonrasında müteahhitler şantiyelerde iş bırakma kararı aldı. İnşaat sektöründe grev konut fiyatlarını nasıl etkiler, yeni zam dalgası gelir mi?
Şantiyelerde İş Bırakma Eylemi! Müteahhitler 2 Eylül'de Grevde, Konut Fiyatları Nasıl Etkilenecek?

Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı yapan müteahhitler gelen yoğun zamlar sonrasında Türkiye genelinde grev kararı aldıklarını duyurdu. Türkiye'nin konut kıtlığı bir döneme gelen eylem kararı ile şantiyelerde iş bırakılması yaşanan krizi daha da tehlikeli bir hale getirdi.

Müteahhitlerin konut üretimlerine ara vermesi ve şantiyelerde iş bırakma eylemine başlaması ile beraber hem devam eden projeler hem de yapımı planlanan konut projeleri risk altına girerken yükselen inşaat maliyetleri nedeni ile zarar etmeye başlayan müteahhitler başta fahiş zamlar yapılan çimento fiyatları olmak üzere inşaat maliyetlerine Rekabet Kurulu tarafından müdahale edilmesini talep ediyorlar.

MÜTEAHHİTLER NEDEN GREV KARARI ALDI, GREVE GİDİYOR?

İnşaat maliyet endeksinde uzun süredir yaşanan hızlı yükselişi bugüne kadar sübvanse eden müteahhitler gelinen son noktada artık zarar etmeye başladıklarını belirterek grev kararı aldı. Konu hakkında açıklama yapan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu yaşanan sürece dikkat çekerek çimento fiyatlarına yapılan fahiş zamlara dikkat çekti.

Çimento fiyatlarına indirim yapılması için uzun süredir çağrıda bulunan inşaat sektörü indirim bir yana yapılan yeni yüzde 12'lik zammın ardından çimento fiyatının 500 liraya çıkarılması ile beraber Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı yaptılar.

Bu toplantı sonrasında alınan kararı duyuran Başkan Tellioğlu “Toplantımızda yüzde 80 oranında ‘inşaatları durdurarak’ grev yapalım kararı aldık. 6 milyon konut kentsel dönüşüm beklerken çimento kartelinin yüzde iki yüz zam yapması kabul edilemez, 250 alt sektöre de ciddi zarar vermektedir. Yaptığımız girişimlerden sonuç alamamanın üzüntüsü içerisinde iş durdurma kararına geçeceğiz" diyerek aldıkları kararı açıkladı.

Şantiyelerde İş Bırakma Eylemi! Müteahhitler 2 Eylül'de Grevde, Konut Fiyatları Nasıl Etkilenecek?

MEVCUT PROJELER DURDURULACAK, YENİ PROJELERE BAŞLANMAYACAK! KONUT FİYATLARI NASIL ETKİLENİR, YÜKSELİR Mİ?

Tellioğlu yapmış olduğu açıklamasında yapılan toplantı kapsamıda bazı müteahhitlerin yeni konut projeleri inşaatlarına hiç başlamama kararı aldıklarını belirterek "Haftaya Çarşamba günü ulusal basına açıklama yapacağız. Perşembe günü ise Anadolu’dan gelecek birlik ve dernek başkanları ile bir araya gelerek boykot ve eyleme başlayacağız” dedi.

Yapılan açıklama ile zaten konut kıtlığı yaşanan piyasada üretimin darbe alacağı belirtilirken üretimin azalması ile konut fiyatlarında yeni artışlar yaşanabileceği uyarısı yapıldı.