Site Aidat Tutarlarının Belirlenmesi

Site içerisinde yaşayanların ödemekle yükümlü olduğu site aidatları, site yönetimi tarafından hesaplanarak site sakinlerinden talep edilir.
Site Aidat Tutarlarının Belirlenmesi

Site içerisinde yaşayanların ödemekle yükümlü olduğu site aidatları, site yönetimi tarafından hesaplanarak site sakinlerinden talep edilir.

Site içerisinde yer alan daireler, aylık olarak aidat ödemekle yükümlüdür. Ödenen aidatlar, site içerisinde ortak kullanılan hizmetler ve sunulan olanakların sorunsuz şekilde karşılanabilmesi için talep edilen ödemelerdir.

Çok sayıda daireden oluşan siteler, küçük birer mahalle olarak kabul edilmeli. Sitelerde yönetim mümkün olduğu müddetçe tek elden yönetilerek insanlara sunulan hizmetlere ulaşımı kolay hale getirilmeli.

Ortak Kullanılan Hizmetler

Sitelerin birçoğunda, güvenlik hizmeti, temizlik hizmeti, teknik hizmet, bakım hizmeti, yönetim ve idari hizmetler gibi birçok kolaylıklar sunularak, geniş bir hizmet ağı veriliyor.

Sitelerde, güvenlik hizmeti, bakım hizmeti, teknik hizmet gibi sunulan bu geniş hizmet ağlarının dışında ortak kullanılan, elektrik, su, doğalgaz, mazot, bina bakım ve onarım giderleri gibi ortak kullanılan hizmetlerin karşılanabilmesi ve sunulan hizmetlerin sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde aktarılması için her site yönetimi ayık olarak belirli bir oranda site aidat ücreti talep etmektedir.

Aidat Tutarının Belirlenmesi

Site yönetiminin talep etiği aylık aidat ücreti hesaplanırken, site yönetimi aylık giderleri göz önünde bulundurarak bir bütçe hesaplaması yapar. Yapmış olduğu bütçe hesaplamasından sonra ortaya çıkan maliyeti sitede yer alan toplam daire sayısına bölerek aidat tutarını belirler.

Site içerisinde yer alan giriş kapılarının sayısı güvenlik maliyetleri açısından bilgi verirken, toplam yeşil alan metrekaresi de peyzaj giderleri açısından fikir edinilmesini sağlar.

Elektrik, su, doğalgaz, mazot, asansörlerin bakım ücretleri, peyzaj giderleri ve varsa vale hizmetleri gibi lüks giderler maliyet hesaplamasına dahil edilerek genel maliyet daire sayısına bölünerek site aidat hesaplaması yapılır.

Site Aidatlarının Toplanması

Sitede aidat alınmasına başlanması için, siteye taşınan kişilerin 3/2 çoğunluğa ulaşması gerekir. Siteye taşınanların sayısı bu orana ulaştığı takdirde, yasal olarak site aidatı toplanmaya başlanır.

Sitede yaşamaya başlanılması, giderlerinde ortaya çıkmaya başlayacağı anlamına gelir. Bundan dolayı, giderlerin karşılanabilmesi için çoğunluk aranmadan aidat ücretlerinin tahsilatlarına da başlanması gerekir.