Site yönetimi için şok karar verildi! İzin vermeyene para cezası var

Site yönetimi için şok karar verildi! İzin vermeyene para cezası var
Site yönetimi, site sakini ile karşı karşıya geldi. Havuza girmesi engellenen kişi, hakkını arayınca karşı taraf para cezasına çarptırıldı. İşte ayrıntılar.

Site yönetimleri ile site sakinleri çoğu zaman karşı karşıya gelebiliyor. Bu kez site havuzu nedeniyle yaşanan anlaşmazlık Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na taşındı.

2021 yılında ailesiyle tatil yapmak için siteden ev kiralayan bir kişi, site havuzuna haşema ile girmek istediğinde yönetim tarafından engellendi. Site yönetimi tesettür kıyafetiyle havuza girilemeyeceğini, kumaşın insan bedeni gibi kolay temizlenmemesi ve hijyen gibi gerekçeler ile site sakinine karşı çıktı.

Haşema ile havuza girmesine izin verilmeyen kişi ise inanç ayrımcılığına maruz kaldığını iddia ederek Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na başvurdu.

Site havuzuna girmek istedi, yönetim engelledi

Haşema ile site havuzuna girmek isteyen kişi, site yönetimi tarafından engellenince konuyu İnsan Hakları Kurumu'na taşıdı. Başvuruyu inceleyen TİHEK, kanunlar önünde din, dil, ırk, siyasi düşünce ve din gibi konularda herkesin eşit olduğunu vurgulayarak, site sakinini haklı buldu.

Haşema giymenin din ve inanç hürriyeti kapsamında bir dışa vurum şekli olduğunun kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığından alınan görüşe göre haşema ile havuza girmenin hijyen açısından olumsuz bir durum olmadığı bildirildi.

Karar site sakininin lehine çıktı

Kararda, ayrımcılık türleri arasında sayılan doğrudan ayrımcılığın gerçekleştiği ve başvuranın inancı sebebiyle bir haktan diğer site sakinlerine kıyasla eşit bir şekilde yararlanmasının engellenerek ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine karar verildi.

Buna göre, site sakininin havuza haşema ile girmesine karşı çıkan site yönetimine, din ve inanç temelinde ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine ve ilgiliye 5 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Emlak365.com