Son Dakika: Kanal İstanbul İdaresi Başkanlığı Kuruluyor!

Kanal İstanbul projesi son dönemde köprüleri ile gündemdeki yerini korurken projeye yapılacak toplam köprü sayısı ve maliyeti de tartışma konusu olmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kanal İstanbul köprü sayısını 6 olarak duyururken bu köprülerden 2 tanesinin üstünden demiryolu geçeceği açıklandı. Projenin hızlı ilerlemesini sağlamak adına Emlak Konut, TOKİ, Altyapı Yatırımları, Karayolları ve Demiryolları başkanlıkları bünyesinde yeni adım atılıyor...
Son Dakika: Kanal İstanbul İdaresi Başkanlığı Kuruluyor!

Yapılması halinde Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak kayıtlara geçecek olan Kanal İstanbul projesi üzerinde çalışmalar tüm hızı ile devam ederken projede ilk kazmanın Haziran ayına atılacağı duyurulmuştu.

Kanal İstanbul projesinin temel atma töreni ilk olarak köprülerden başlayacak. Projede kullanılacak olan köprülerin yapımına başlanacak ve böylelikle Kanal İstanbul projesindeki ilk resmi adım da atılmış olacak.

KANAL İSTANBUL PROJESİNİN ÜZERİNDEN DEMİRYOLU GEÇECEK!

Kanal İstanbul güzergahı üzerinde yapılacak olan çalışmalar yakından takip edilirken bu hat üzerinde ulaşımı sağlamak amacı ile 6 yeni köprünün yapılacağı duyurulmuştu. Bu köprülerden 2 tanesinin çift katlı olarak tasarlandığı, alttan araç trafiği akan köprülerin üzerinden ise demiryolu geçeceği öğrenildi.

Haziran ayı sonunda Kanal İstanbul projesi köprülerinden ilkinin temelinin atılacağı belirtilirken şu ana kadar 6 köprünün proje ile ilişkili olarak planlama aşamasının tamamlandığı açıklanmıştı.

KANAL İSTANBUL PROJESİ KÖPRÜ MALİYETİ NE KADAR, KAÇ TL?

Kanal İstanbul projesinin maliyeti de sürekli olarak tartışma konusu olurken konu hakkında açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu köprülerin maliyetinin açıklanın çok daha üstünde olduğunu iddia etmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise 6 köprünün ortalama maliyeti yaklaşık 6 milyar dolar olarak duyurulmuştu.

KANAL İSTANBUL İDARESİ BAŞKANLIĞI KURULUYOR!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde Kanal İstanbul projesini yürütmek üzere Kanal İstanbul İdaresi Başkanlığı kurulmasına karar verildi. Kurulan başkanlık bünyesinde projede yer alacak olan Emlak Konut, Toplu Konut İdaresi Başanlığı TOKİ, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Demiryolları ve Karayolları Genel Müdürlüğü başkanlıklarının temsilcileri yer alacak ve ortak komisyon üzerinden projenin hızlı ilerlemesi sağlanacak.