Tapuda Büro, Depo, Ofis Olarak Görünen Konut Alınır Mı, Tapu Değişim Ücreti 2022 Kaç TL?

Tapuda Büro, Depo, Ofis Olarak Görünen Konut Alınır Mı, Tapu Değişim Ücreti 2022 Kaç TL?
Ev sahibi olmak ve konut satın almak isteyen kişilerin tapuyu mutlaka incelemeleri gerekmektedir. Peki, tapuda ofis olarak görünen, depo yazan ev alınır mı, ofis tapusunu meskene çevirme mümkün mü?

Konut fiyatlarının büyük bir hızla artması ile gayrimenkul yatırımı yeniden gözde hale gelmeye başlarken ev almak isteyen kişilerin mutlaka sonradan mağdur olmamak için ev tapusunu çok iyi bir şekilde incelemesi gerekmektedir. En dikkat edilmesi gereken noktalardan biride tapuda yer alan niteliği bölümüdür. Bu bölümde yazan ofis, depo gibi ibareler bulunuyorsa konutun mesken olarak yani ev olarak nitelendirilmediği anlaşılır.

Konut olarak satışa sunulan projelerde tapuda yer alan niteliği bölümünde mesken ibaresi yer alırken tapunun ofis ya da depo olarak görünmesi durumunda bu alanda ofis arşiv ya da depo ibaresi yer almaktadır. Peki, ofis tapusunu meskene çevirme mümkün mü, tapu cins değişikliği ücreti ne kadar, kaç TL?

TAPUDA OFİS OLARAK GÖRÜNEN KONUT ALINIR MI?

Konut fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken vatandaşın ucuz konut arayışı tüm hızı ile devam ediyor. Pek çok kişi ucuz olması nedeni ile artık iskansız konut ve ofis tapulu konut gibi ayrıntıları göz ardı ederken bu tip konutları almanın bazı sakıncaları olduğu unutulmamalıdır. Bazı bankalar bu tip evlere kredi onayı vermezken bazı binalarda ise bu tip dairelerin ev olarak kullanımı şikayet edilerek sorunlar yaşanabilmektedir.

OFİS TAPUSUNU MESKENE ÇEVİRME MÜMKÜN MÜ?

Konu hakkında açıklama yapan kira hukuku uzmanı avukat Olcay Göçüm "Mimari proje kamu düzenine ilişkindir. Yeni bir tadilat projesi yapılmadığı müddetçe, mimari proje ile ana gayrimenkule ilişkin düzenlenen yönetim planı hükümleri KMK’nın 28. maddesi gereği bütün kat malikleri açısından bağlayıcıdır. Tapuda “ofis-arşiv” olarak kayıtlı olan bağımsız bölüm satın alınarak meskene dönüştürülemez" diyerek bunun için belirli koşulların yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Emlak365.com