TEMA Vakfı Dava Açmıştı, 13 Termik Santral Hakkında Danıştay İptal Kararı Verdi

5 sene öncesinde yapılan denetimlerde çevre mevzuatlarını yerine getirmediği gerekçesi ile 13 santral hakkında kapatma kararı çıkmıştı.
TEMA Vakfı Dava Açmıştı, 13 Termik Santral Hakkında Danıştay İptal Kararı Verdi

5 sene öncesinde yapılan denetimlerde çevre mevzuatlarını yerine getirmediği gerekçesi ile 13 santral hakkında kapatma kararı çıkmıştı. Bu santrallere yasal düzenlemeleri yapmaları için verilen 3 senelik süre 31 Aralık 2019 tarihinde sona ermişti.

Bu sürenin dolmasına beş gün kala yapılan yeni düzenleme ile bu santrallere 2,5 senelik ek süre tanınmıştı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldükten sonra vergi yasa teklifine son dakikada eklenen madde ile görev süreleri uzatıldı. Danıştay'a yönetmeliğin iptali istemi ile dava açan TEMA Vakfı tarafından açılan davanın sonuçlandırıldığı açıklandı.

13 TERMİK SANTRAL DAVASI NEDİR?

Hatırlanacağı üzere Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum o tarihte yapmış olduğu açıklamasında Soma Termik Santrali hakkında 6 üniteden 4 tanesine geçici çalışma ruhsatı verdiklerini duyurmuştu.

Soma Termik Santrali yanı sıra 1 yıllık geçici çalışma ruhsatı verilen diğer termik santraller ise şu şekilde sıralanmıştı; Kangal Termik Santrali'nin kapalı olan 2 ünitesi, Çatalağzı Termik Santrali'nin kapalı olan 2 ünitesi, Seyitömer Termik Santrali'nin 4 ünitesinden 2 tanesi, Tunçbilek Termik Santrali'nin 3 ünitesinden 2 tanesi ve Afşin A Termik Santrali'nin 4 ünitesinden 2 tanesine geçici çalışma ruhsatı verilmişti.

Bu ruhsatlar hakkında yapılan son dakika açıklaması ile TEMA Vakfı’nın avukatı Ömer Aykul Danıştay'ın “Burada da yargı bir denetim yaptı. Kamu yararı olup olmadığına baktı. Hukuken işlemin doğru olmadığına karar verdi. Bir süre verilmişti, bakanlık verdiği süreyi uzattı. Süre uzatmanın insan ve çevre sağlığı açısından doğru olmadığı anlaşılmış oldu” diyerek alınan kararı duyurdu. Termik santrallerinin kapatılıp kapatılmayacağı ve izlenecek yeni yöntem merak konusu oldu.