Trabzon'da Kiliseye Benzeyen Caminin İnşaatı Yarım Kaldı

Trabzon'da vatandaşların ibadet yaparken kullanmaları için inşaatına başlanan cami inşaatı gelen tepkiler nedeni ile yarım kaldı.
Trabzon'da Kiliseye Benzeyen Caminin İnşaatı Yarım Kaldı

Trabzon'da vatandaşların ibadet yaparken kullanmaları için inşaatına başlanan cami inşaatı gelen tepkiler nedeni ile yarım kaldı. Caminin minarelerinin kiliseyi andırması halkın tepkisini çekerken mahalle halkının yoğun isteği üzerine projeden vazgeçildi ve cami inşaatı durduruldu.

İnşaatı 2006 Yılında Başlamıştı

Ortahisar Karşıyaka Mahallesinde yer alan cami inşaatına 2006 yılında başlanırken inşaatın yapımını Molla Halil Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği üstlendi. Caminin inşaatı halk tarafından yapılan yardımlarla ilerlemeye başladı ancak bir süre sonra yardımlar yetersiz kalınca inşaat durma noktasına geldi.

İnşaatın devam etmesini sağlamak amacı ile cami Türk Diyanet Vakfı himayesine devredildi. Vakıf tarafından yapılan yardımlar da yetersiz kaldığı için inşaat yeniden durdu ve iş adamları tarafından yapılan küçük bütçeli yardımlar sayesinde caminin küçük bir bölümü tamamlanarak ibadete açıldı. Müftülük tarafından yapılan inceleme sonucunda cami için yeni bir proje hazırlandı ve uygulamaya geçildi. Ancak kaba inşaatın tamamlanmaya başlanması ile beraber halk arasında da tepkiler oluşmaya başladı.

Caminin silueti belirdikçe halkın kiliseyi andıran yapıya olan tepkisi de arttı. Gelen tepkilerin büyümesi ve caminin giderek daha fazla kiliseye benzemesi nedeni ile inşaat çalışmalarına son verildi. Mahalle sakinleri caminin kubbelerinin kiliseyi andırdığını ve mahallelerinde kilise görünümlü cami istemediklerini açıkça belirttiler.

Karadeniz halkının milli duygularına hitap etmeyen caminin yapılan 4 minaresinin gerçekten de kiliselerde yer alan dikdörtgen şeklinde çıkılması, köşeli yapılara sahip olması ve cami minaresinden oldukça farklı görünmesi tepkilerin artmasına neden oluyor. Halkın ortak talebi bir an önce bu kötü yapının yıkılması ve yerine Türk mimarisine uygun minarelere sahip olan cami yapılması yönünde. Kaynak: emlak365.com