TÜİK Verileri Açıklandı, Konut Satış Rakamları Düşmeye Devam Ediyor!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılının Mart dönemine ait konut satış rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre konut satışlarında yaşanan düşüş devam etti. Yaşanan düşüş 2017 yılının Mart ayına oranla yüzde 14 olarak kayıt altına alınırken yabancılara yapılan satış oranlarında ise büyük yükseliş yaşandığı görüldü. 2018 yılının Mart ayında Türkiye'de toplam 110 bin 905 adet konut satılırken yabancıların konut satış oranları ise aynı dönemde yüzde 15,8 oranında arttı. .
TÜİK Verileri Açıklandı, Konut Satış Rakamları Düşmeye Devam Ediyor!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılının Mart dönemine ait konut satış rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre konut satışlarında yaşanan düşüş devam etti. Yaşanan düşüş 2017 yılının Mart ayına oranla yüzde 14 olarak kayıt altına alınırken yabancılara yapılan satış oranlarında ise büyük yükseliş yaşandığı görüldü. 2018 yılının Mart ayında Türkiye'de toplam 110 bin 905 adet konut satılırken yabancıların konut satış oranları ise aynı dönemde yüzde 15,8 oranında arttı.

İpotekli Konut Satış Rakamları Düşmeye Devam Ediyor

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1,40 seviyelerine dayanması ve son 9 yılın en yüksek seviyesine çıkması kredili konut satışlarını da olumsuz etkilemeye devam ediyor. Konut kredisi kullanım oranları ve buna bağlı olarak ipotekli konut satış rakamları ciddi anlamda düşerken yaşanan bu azalmaya rağmen ne yazık ki hala bankalar konut kredisi faiz oranlarını düşürme konusunda bir tutum sergilemiyorlar. TÜİK verilerine göre 2018 yılının Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ipotekli konut satışlarında yüzde 35 oranında düşüş yaşandı.

Mart 2018 döneminde ipotekli konut satışı rakamı 32 bin 786 adet olarak kayıtlara geçti. İpotekli konut satışlarında yaşanan kan kaybını ortaya koyan en önemli veri ise toplam konut satışları içerisindeki payı oldu. Mart 2018 döneminde tüm Türkiye genelinde satılan konutlar içerisinde ipotekli konut satışının oranı yüzde yüzde 29,6 ile sınırlı kaldı. En çok ipotekli konut satışı yapılan ilimiz ise toplam 6 bin 50 adet ipotekli konutun satıldığı İstanbul oldu. İpotekli satış payının en yüksek olduğu il ise yüzde 45,4 oranı ile Artvin oldu.

Mart Ayının Konut Satış Lideri Yine İstanbul Oldu

Türkiye'nin konut üretimindeki lider markası İstanbul 2018 yılının Mart ayı dönemi verilerine göre yine birinci olmayı başardı. İstanbul'da 2018 yılının Mart ayında toplamda 18 bin 714 adet konut satışı gerçekleştirildi. İstanbul'un bu satış performansı ile toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 16,9 oldu. İstanbul'u yüzde 10,2 pay ve 11 bin 269 adet konut satışı ile Ankara izledi. Üçüncülük koltuğunu ise yine İzmir aldı. İzmir'de söz konusu dönemde 6 bin 787 adet konut satıldı.

Yabancılar Alım Rekoru Kırdı

Toplam konut satışı rakamları düşmesine rağmen yabancılara konut satışı oranlarında ise rekor artış yaşandı. 2017 senesinin Mart ayına göre 2018 senesinin aynı döneminde yabancılara yüzde 15,8 oranında daha fazla konut satışı yapıldı. Yabancılara satılan konut sayısı 1.827 adet konut satıldı. Ülkemizden en çok konutu Iraklılar alırken Suudi Arabistan, İran ve Rusya izledi. Kaynak: emlak365.com