Türk Alıcılar KKTC'de Emlak Sektörünü Hareketlendirdi

Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) giden ve burada konut alımı yapan Türk vatandaşları sayesinde emlak piyasasında hareketli günler yaşanıyor.
Türk Alıcılar KKTC'de Emlak Sektörünü Hareketlendirdi

Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) giden ve burada konut alımı yapan Türk vatandaşları sayesinde emlak piyasasında hareketli günler yaşanıyor. Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ve Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Kıbrıs'ta yaşanan emlak hareketliliğini değerlendirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin emlak piyasası son dönemlerde oldukça hareketli günler geçiriyor.

Öyle ki Türkiye'den Kıbrıs'a giden alıcılar sayesinde Kuzey Kıbrıs’ta emlak sektörünün hareketliliğin arttığı ifade edilirken Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur'da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

KIBRIS'TA EMLAK PİYASASI TÜRK ALICILAR İLE BİRLİKTE HAREKETLENDİ

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, KKTC'de emlak piyasasında gözlemlenen hareketliliğe ilişkin olarak Türkiye'nin elit olarak bilinen kesiminin adaya yatırım yaptığını belirtirken bu durumu sevindirici olarak nitelendirdi.

Hasan Sungur açıklamalarında Kıbrıs'a Rusya, Norveç ve İsveç’ten gelen turistlerin yoğun ilgi gösterdiklerini vurgulayarak bu tatilcilerden Kıbrıs emlak alabilmek adına ciddi talepler olduğunu ifade etti. “Otellerde konaklamaya gelenler, buradaki iklimi ve ortamı görünce emlak almak istiyorlar”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden emlak alanların, Kıbrıs'ı huzurlu ve güvenli bulduklarını işaret eden Hasan Sungur şu ifadeleri kullandı. “Ortadoğu’daki duruma bakıldığında, insanlar güvenli ve huzurlu yerler arıyor. Bunların en başında gelen ülke ise Kuzey Kıbrıs. Türkiye’den ve bölgeden buraya gelenler bunları dikkate alıyor”

Türk Alıcılar KKTC'de Emlak Sektörünü Hareketlendirdi

TÜRKİYE'DEN GELEN TALEPLER ARTTI

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer'de Kıbrıs'ta yaşanan emlak hareketliliğiyle ilgili olarak farklı ülkelerden yoğun ilgi olduğunu vurgulayarak “Rusya, Çin ve Arap dünyası, Rum malı Türk malı noktasına bakmıyor. Huzur için adımlar atıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye'den gelen emlak talebi ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Cafer ülkede yapılacak analizler sonucunda emlak sektörünün daha da gelişeceğini belirtti. “Bunu yaptıktan sonra ülke daha iyi bir emlak sektörüne kavuşur. Şimdi her isteyene emlak satışı yapıyoruz. Sadece güvenliğine bakarak. Ancak terör ve benzeri güvenlik soruşturması yeterli değil. Ülkenin sosyo-ekonomik yapısını da bozmamalı ülkeye yerleşenler”

Türk Alıcılar KKTC'de Emlak Sektörünü Hareketlendirdi

EMLAK SEKTÖRÜNDE YÜZDE 30'LUK BİR ARTIŞ

Son verilere göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde emlak sektörü 2016 yılına göre yüzde 30 bir ivme kazandı. Ancak her isteyen Kıbrıs'tan emlak alamıyor. KKTC’de emlak alacaklara, Bakanlar Kurulu’nun yapmış olduğu güvenlik soruşturmasının ardından izin veriliyor. Son iki yılda izin alanların sayısı 5 bine çıktı.

DAİRE FİYATLARI 500 BİN TL'DEN BAŞLIYOR

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer'in aktarmış olduğu bilgilere göre emlak sektörü KKTC ekonomisinin yüzde 11'ini oluşturuyor ve bu da bir milyar TL’ye denk geliyor.

Adada şu anda vize alan proje sayısı bin 500’ün üzerinde. Bunun anlamı 50 yeni konut demek. KKTC’de daire fiyatları ortalama 50 (270 bin TL) bin sterlinden başlıyor. Bu rakam Girne’de 100 bin (530 bin TL) ile 1 milyon Sterlin (5 milyon 300 bin TL) arasında değişiyor.