Türkiye'de Binalar Kaç Büyüklüğündeki Depreme Dayanırlar? Eski Yapılar için Risk Büyük

Türkiye'de binaların depreme dayanıklı olmaları çok büyük önem arz ediyor. Çok sayıda şehrin fay hatları üzerinde yer alması tehlikenin büyüklüğünü gösteriyor.
Türkiye'de Binalar Kaç Büyüklüğündeki Depreme Dayanırlar? Eski Yapılar için Risk Büyük

Türkiye'de başta İstanbul olmak üzere çok sayıda şehirde büyük depremler bekleniyor. Ülkenin kuzey kesimi başta olmak üzere çok büyük bir alan fay hatları üzerinde yer alıyor. Bu noktada merak edilen soru ise olası büyük bir depremde Türkiye'de ki binalar en fazla kaç şiddetinde bir depreme dayanabilirler? İşte yeni ve eski yapılar için o detaylar.

YENİ VE ESKİ YAPILAR İÇİN DEPREM DAYANIKLILIĞI

Türkiye'de deprem ile ilgili milat kabul edilen düzenlemeler 1999 yılında uygulamaya girdi. 1999 yılında meydana gelen Gölcük depremi Türkiye'yi derinden etkilemiş ve binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştu. O dönemde yaşanan depremin ardından ise dönemin siyasileri deprem konusunda birçok düzenlemeyi yasalaştırmışlardı.

Bu düzenlemelerden birisi de binaların dayanıklılığına ilişkin oldu. Gölcük depremin şiddeti 7.4 şiddetinde oluşmuştu. Yüzlerce binanın yıkılmasına neden olan depremin şiddeti ise düzenlemelerin temelini oluşturdu. Dünyada kabul gören uygulama kapsamında ülkeler belirlenen en yüksek depremin şiddetine göre bina dayanıklılığı belirlenir.

Türkiye için belirlenen sınır rakam ise 7.5 şiddetindeki depremler için geçerli. 1999 yılından sonra inşa edilmiş konutlar yeni düzenleme kapsamında inşa edildi. Yeni düzenleme ile inşa edilen konutlar ise ortalama 7.4 şiddetindeki depreme dayanıklılar. Ancak 1999 yılı öncesinde düzenleme olmadığından o konutlar riskli konumda.

OTURDUĞUNUZ BİNA İÇİN TEST YAPTIRIN?

Deprem konusunda dikkatli davranmak isteyenler binaları için yapı dayanıklılık testi yaptırabilirler. Bu test binanın en fazla kaç şiddetinde depreme dayanabileceğini ve binanın zayıf noktalarına ilişkin bilgiler verir. Bu kapsamda vatandaşlar test sonuçlarına göre binalarını güçlendirebilir ve sorunları çözebilirler.